Şap Makinesi

İnşaat yapım süreçlerinde en önemli araçlardan birisi şap makineleridir. Şap makinesi, beton üzerine zemin çalışması yapmak için ve betonun görselliğini artırabilmek için dökülen yer kaplama araçlarından birisidir. Şap makinesinin kullanımı zaman ve enerji tasarrufu meydana getirmekte ve yüzeylerin kullanım ömrünü uzatmaktadır. Şap makinesinin inşaat sektöründe kullanılması birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Şap makinesi, çalışan personel sayısını azaltmak ve kaliteli bir yer kaplamasına kavuşabilmek için sorunsuz ve hızlı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu makineler, düz ve pürüzlü yüzeylerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yerin yapısına uygun olacak şekilde çimento, su, harç ve kil karışımı yapılmakta ve şap makinesi aracılığı ile kullanım gerçekleştirilmektedir.

Şap makinesi kuru ve sıvı olarak iki türlü olarak kullanılmaktadır. Beton ve karışık harçları yüzeye püskürtmeye yarayan bu makine ile insan gücünü en aza indirmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda işçilik kaliteli ve daha temiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu özellikleri inşaat işlemlerinde büyük avantaj getirmektedir.

Şap Makinesinin Kullanım Alanları

Şap makinesi inşaatların tabanlarında, nemli alanlarda, açık ve kapalı otoparklarda kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan şap makineleri, maddi olarak büyük tasarruf etmeye de yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak yer kaplamalarının yapıldığı tüm alanlarda şap makinesinin kullanılması büyük bir destek sunmaktadır. Doğru bir şap makinesi kullanımını gerçekleştirmek işlemlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır.

Şap atılan yerlerin zemin izolasyonu ve görselliğinin artması sağlanmakta ve bu makine pek çok yüzeyde tercih edilmektedir. Şap makinesini kullanmanın en önemli nedeni, dış ortamları olumsuz unsurlardan korumaktır. Şap atılan bir betonun ömrü uzayabilmekte ve farklı amaçlar için bu makineler kullanılabilmektedir.

Şap makinesinin kullanıldığı zeminleri dış etkilerden korumak oldukça önemlidir Aynı zamanda şap makinesi kullanarak yüzeyi düzleştirebilme ve görselliği de artırabilmek mümkün olmaktadır. Şap dökülecek yerin yüzeyinde herhangi bir kir veya tozun olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle inşaat artığı gibi maddeler şap dökümünün en iyi şekilde yapılmasına engel olmaktadır. Hazırlanan harç içeriklerinin ölçülü olmasına dikkat edilmeli ve işlemler uygun bir şekilde yerine getirilmelidir.