Yapı Profilleri

Bir binanın taşıyıcı kolonları, tavan sistemleri, sıva altı profilleri ve giydirme duvar malzemelerinin hepsi yapı profili olarak bilinmektedir. Yapı profilleri, bir binanın inşası esnasında kullanılan tüm malzemelerdir. Bu sistemler, binaların güçlendirilmesi ve dayanıklı olması için oldukça önemlidir. Bu malzemelerden birisinin eksikliği yapının tam olarak bitirilmesinin önüne geçmektedir.

Yapı profillerinin kullanım alanları değişiklik göstermektedir. Malzemeler, taşıma sistemine, malzemesine ve boyutlara göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle dayanıklılığa yönelik yapılan çalışmalarda yapı profillerinden büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Yapı profilleri, bir binanın veya mekânın tavanlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alanlar genellikle yapıların çatıları olmaktadır. Yapı profillerindeki amaç, maksimum seviyede taşıma kapasitesi oluşturmaktır.

Birbirinden farklı üretimlere sahip olan yapı profilleri, birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlardan en önemlisi çelik konstrüksiyon binalardır. Ancak fabrikaların inşası ve oldukça büyük katlı yapılarda da bu sistemler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yapı profillerinin sıklıkla kullanıldığı alanlardan birisi de alışveriş merkezleridir. Bu yerlerin sağlam bir şekilde inşa edilmesi oldukça önemli bir konudur.

Yapı Profillerinin Özellikleri

Yapı profilleri, kullanılacakları alanlara göre farklı şekiller, ebatlar ve boyutlarda üretilmektedir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları;

  • Özel şekilli profil: özel şekilde üretimi yapılan yapı profilleridir. Şekilleri altıgen, oval, elips ve D profili olarak bilinmektedir. Bunlara ek olarak L,T,Z ve IX gibi şekillerde bu yapı profilleri içerisinde yer almaktadır.
  • Galvanizli profil: metallerin paslanmasını önlemek için bu tür yapı profilleri kullanılmaktadır. Paslanmasının önüne geçilen malzemelerin ömrü de uzamış olmaktadır. Galvanizli profiller genel olarak iç mekân tasarımlarında ve inşaat sektöründe kullanım ağına sahiptir.
  • Konstrüksiyon Profil: kare ve dikdörtgen şekillerde üretilmektedir. Bu yapı profillerinin en önemli özellikleri paslanmalara karşı dayanıklı olmaları ve uzun bir kullanım süresini içerisinde barındırmasıdır. Bu yapıların kullanım alanları mobilya ve lojistik sektörüdür.
  • Dikdörtgen ve Kare yapı profilleri: asit aracılığı ile temizleme işlemlerinin yapıldığı yapı profilidir. Sıcak çekme bandının üzerindeki tabakanın temizlenme işlevini görmektedir. Aynı zamanda dikdörtgen ve kara yapı profilleri son teknoloji sistemleri kullanılarak hizmetini sunmaktadır.