Tavan U-C Profilleri

Profil türleri çeşitli amaçlar ile kullanılan malzemeler olarak bilinmektedir. Tavan U-C profilleri, kullanıldıkları alanlarda yük dağılımını eşitlemekte ve bu profiller düz ve dikey niteliklerden oluşmaktadır. U profilleri, kullanıldıkları alanlara farklı özellikler katmaktadır ve bu profiller içerisinde paslanmaz çelik türleri önemli rol oynamaktadır.

Çelik paslanmaz profiller, U profillerin korozyon tehlikesi altında olduğu durumlarda oldukça yardımcı olmaktadır. Farklı maddeler ile zenginleştirilmiş olan U profilleri uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunmaktadır. Tavan U-C profilleri, çok kullanışlıdır ve iç mekân tasarımlarında kolay bir şekilde kullanılma özellikleri bulunmaktadır. U-C profillerinin diğer özellikleri;

  • Hafif malzemelerdir ve yapıların ekstra yüke katlanmasına sebep olmamaktadır.
  • Binanın yapısı ile uyumlu olan UC profilleri, dayanıklılıkları ile bilinmektedir.
  • Tesisat döşeme uygulamalarında kolaylık sağlamaktadır.
  • Dekoratif çözümler sunmaktadır.

U ve C profilleri taşıyıcı malzeme olarak kullanılmakta ve kullanıldıkları yerlere bir takım avantaj sunmaktadır. Bu malzemeler kendi içlerinde kalınlık ve uzunluklarına göre farklı nitelikler taşımaktadır.

U-C Profil Kullanım Alanları

Bu sistemler farklı iş alanlarında kullanılmakta ve farklı boyutlarda üretilmektedir. Kullanılacak olan alanın proje detaylarına göre ekipmanların nitelikleri birbirinden ayrılmaktadır. U-C profillerin en çok kullanıldığı sektörler şöyledir;

  • İnşaat sektörü
  • Otomotiv sektör
  • Elektronik sektörü
  • Enerji ve endüstriyel sektör
  • Çelik yapı sektörü

Hasarlı olan yapıların güçlendirilmesi veya sağlam binaların inşa edilmesinde tavan U-C profillerinden yararlanılmaktadır. Normal yapılara ek olarak prefabrik konut inşasında da bu yapılar kullanılmaktadır. Özellikle deprem risklerinin fazla olduğu yerlerde daha çok tercih edilmektedir. Deprem riskinin olduğu yerlerde paslanmaz çelikten imal edilen tavan U-C profilleri binaların depreme dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

U-C profilleri, kullanıldıkları alanlarda yükün belirli bir bölgede toplanmasını engellemektedir. Kullanım ömürleri oldukça uzun olan bu sistemler ile güvenli bir yapıda oturmak mümkün olmaktadır. Ayrıca bu malzemeler, ağır çelik endüstrisinde taşıyıcı maddeler olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Taşıyıcı kolon, kiriş ve makas kullanımları bu yapılarda gerçekleşmektedir. Her türlü ihtiyaca yönelik olarak donanımlı bir şekilde kullanılmaları ile ünlü olan bu sistemler, bilgisayar kontrolünde üretilmektedir.