Trapez Sac

Evlerin ve işyerlerinin çatılarında yalıtım malzemesi olarak kullanılan trapez sac sistemleri, alüminyumdan üretilmektedir. Bünyesinde çeşitli renk seçeneklerini barındıran bu sistem, dayanıklılık özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Estetik beklentiler ve farklı bakış açıları göz önünde bulundurularak üretilen bu yapılar, kullanıldıkları alanlara görsellik katmaktadır.

Trapez sac malzemesi oldukça pratiktir ve kullanımındaki kolaylık sebebi ile birçok sektörde tercih edilmektedir. Her kullanım alanına özellikleri ile katkı sağlayan bu yapılar, karşılaşılabilecek tüm sorunların ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır. Boyalı, galvanizli olması ve uzun yıllar boyunca kullanım imkânı sunması ideal bir malzeme olarak bilinmesini sağlamıştır.

Olumsuz özelliği yok denebilecek kadar az olan trapez sac yapı, montajının yapıldığı tüm alanlara renk ve şekil vermektedir. Aynı zamanda bulundukları mekâna estetik bir görünümde katmaktadır. Galvanizli tabanı sayesinde çok katmalıdır ve bu özelliğinden dolayı korozyondan korunmaktadır. Kullanıldıkları alanlarda farklı uygulamalar yapılabilmekte ve şık bir cephe kaplama görüntüsü oluşturulabilmektedir.

Trapez Sac Kullanım Alanları

Tek katmanlı ve dikdörtgen bir kaplama şeklinde kullanılan trapez sac, endüstriyel, tarım ve depolama sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak spor salonlarında da kullanıldığı bilinmektedir. Trapez sac malzemesinin kullanıldığı diğer alanlar;

  • Sanayi bölgeleri
  • Askeri ve sosyal yapılar
  • Spor tesisleri
  • Marketler
  • Şantiye yapıları
  • Alışveriş merkezleri

Bu sektörlerin yanı sıra birçok alanda trapez kullanım alanı çoğalmaktadır. Özellikle kişisel yapılarda ve dubleks binalarda bu sistem yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Bu sistem konutlarda kullanıldığında 2 kat koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda kaplama dış cephe kaplamaları değiştirilmek istendiğinde kolaylık sunacaktır.

Bu cephe kaplama sistemleri ısı ve ses yalıtımı sağlamakta ve trapez sac malzemesi ile yüksek ses emilimi gerçekleştirilmektedir. Trapez sac malzemeleri düz duvardan oluşan yapılara da uygulanabilmektedir. Duvara ve çatıya yapılan bu uygulamalardaki en önemli husus, bu işlemleri yapacak olanların genel bir bilgi birikimine sahip olmasıdır. İyi şekilde uygulanmayan trapez sac malzemeler, olumsuz durumlara neden olabilmekte ve uygulanan bölgeye dezavantajlar verebilmektedir. Trapez sac kullanımlarında teknik bilgileri bilmek ve önceden hazırlık yapmak oldukça önemlidir.