TÜRKİYE'DEN DÜNYA'YA ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPILAR

ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPILAR NEDİR? ÇELİK YAPILAR NE KADAR DAYANIKLIDIR?

Teknolojinin gelişmesi, insan ihtiyaçlarının değişmesi gibi birçok nedenden ötürü inşaat sektörü de her geçen gün kendini geliştirmekte ve birçok farklı çeşitte malzeme ve yapı türü ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde birçok açıdan avantaj sağlayan çelik yapılar bunlar arasında olup her geçen gün de kullanımı yaygınlaşmaktadır. Diğer yapı türlerine göre en uzun ömürlü olan bu çelik konstrüksiyon nedir bir bakalım.

Çelik Konstrüksiyon yapı çeşitleri nelerdir ? 

Çelik konstrüksiyon nedir?

Çelik konstrüksiyonun bir yapı tekniği olduğunu söylersek yanılmayız. Bu yapı galvaniz işlemi yapılmış paslanmaz ve uzun ömürlü saclar kullanılarak yapılır. Birçok alanda tercih edilse de endüstri sektöründe oldukça kullanımı yaygındır. Çelik konstrüksiyon prefabrik evlere benzer şekilde yapılır. Öncelikle yapılacak yapıya göre önceden bir iskelet hazırlanır ve sonrasında bina ortaya çıkacak şekilde birleştirilir. Taşıyıcı sistemi tamamen metalden oluşur. Betonarmeye göre çok daha hafif olmasına rağmen daha sağlam olan bu yapılar endüstri, sağlık, havacılık ve daha bir sürü alanda kullanılmaktadır. Diğer yapı türlerine göre az miktarda ham madde gerekmektedir.

Çelik konstrüksiyon yapılar ne kadar dayanıklıdır?

Çeliğin yapı olarak sağlam olması, betonarmeye göre hafif olması, esnek olması gibi etkenlerin bir arada oluşu çelik konstrüksiyondan oluşan yapıları sağlam hale getirir. Çelikten oluşan yapılar aynı büyüklükteki betonarme bir yapıyla kıyaslanırsa betonarme yapıya göre 10 kat daha hafiftir. Bu da olası bir deprem anında çeliğin sağlam bir malzeme olduğunu da göz önüne aldığımızda çeliğin deprem anında zorlanmasını önler ve betonarme yapılara göre daha güvenilir olduğunu gösterir. Çelikten oluşan yapıların bu kadar güvenli olmasının bir diğer sebebi ise çeliğin üzerine galvaniz işlemi uygulanmasıdır. Ayrıca galvaniz işlemi uygulanması çelik konstrüksiyonun ömrünün de fazla olduğunu gösterir.

Çelik konstrüksiyon yapının avantajları nelerdir?

  • Hammadde olarak çelik zaten sağlam bir malzeme olduğu için çelik konstrüksiyonda oldukça sağlam ve güvenlidir.
  • Çelik konstrüksiyon olan yapılar betonarme yapılara göre çok daha uygun fiyatlıdır.
  • Betonarme yapılara göre çok daha hafiftir.
  • Hafif, esnek ve sağlam olduğu için depreme dayanıklıdır.
  • Tasarımsal açıdan özgürlük sunar
  • Kolay kurulumu olduğu için zamandan tasarruf sağlar.
  • Geri dönüşümü yapılabilir.
  • Taşınması ve kurulması kolaydır.

Tüm detaylar için +90 216 421 35 10 ‘dan ya da +90 553 905 35 10 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.