İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılabilir mi?

Son yıllarda en çok kullanılan yapılar arasında prefabrik evler bulunmaktadır. Parçaları önceden fabrika tesislerinde yapılan ve daha sonradan birleştirilen yapılardır. Bu prefabrik yapıların en çok kullanılanları, prefabrik evler oluşturmaktadır. Bu evler, çevreye zarar vermemekte ve çok kısa bir sürede kullanıma hazır hale gelebilmektedir. Bu yapılar, isteğe bağlı olarak tek katlı ya da iki katlı olarak da inşa edilebilirler. Prefabrik evlerin bir yerden başka bir yere taşınmasının, betonarme evlerin aksine mümkün olması, fiyatlarının uygun olması günümüzde prefabrik evleri oldukça cazip hale getirmektedir. Bu sayılan özellikler sayesinde prefabrik evler, inşaat sektöründe güçlü bir yer edinmiştir. İmarsız arsaya (tarlaya) prefabrik ev yapılır mı şeklinde bize sıklıkla gelen soruya çeşitli açıklardan bir yaklaşım sergileyerek cevaplandırmaya çalışalım.

İmarlı arsa, üzerine herhangi bir yapının engel olmayacak özelliklere sahip olan toprak parçalarına denir.  Bu tür arsalara istenen şekilde izin verildiği değerlerde konut inşa edilebilir. İmarlı arsalar ise kendi içerisinde birden azla türe ayrılırlar. Konutlar, turizm ve ticaret için çeşitli imar izinleri aranır. İmarsız arsa ise kaba tabirle tarla vasfında olan arsalara denmektedir. Bu arsa türüne yani imarsız arsalara herhangi bir yapı inşa edilemez. Arsa yatırımcıları tarafından büyük kazançlar elde edilebilen bu arsa türleri yalnızca ekip biçmek için kullanılabilmektedirler. Bu nedenlerden dolayı da yatırımcılar genellikle ileri bir tarihte de olsa imar izni alabilmeye uygun durumdaki imarsız arsaları satın almayı tercih etmektedirler. Şimdi ise konumuzla alakalı olan, sıkça sorulan ve cevabı çok merak edilen imarsız arsaya (tarlaya) prefabrik ev yapılır mı sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalışalım. İnşası betonarme yapılardan oldukça farklı olan prefabrik evlerin imarsız arsalar üzerine inşa edilebileceğini belirtelim. Ancak prefabrik yapıdaki bu evlerin bu imarsız arsalara inşa edilebilmesi için bir takım şartların gerçekleşmesi gerekir. İlk olarak prefabrik evin inşa edileceği bu imarsız arsanın yola cephesinin olması gerekir. kadastral cepheli imarsız arsalara yüzde beş imar izni verilmekte ve en fazla iki yüz elli metrekarelik bir ev inşa edilmesine izin verilmektedir. Bu iki şartın yanında belirli süreler sonra alt yapı sorunları ile karşılaşılmaması için, prefabrik ev inşasına başlamadan önce bütün alt yapı kontrollerinin yapılması gerekir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek sorunlar için arsanın belediyeden sorgulatılması da gerekir.

İmarsız arsaya (tarlaya) prefabrik ev yapılır mı sorusuna yukarıdaki şekilde, detaylı bir cevap verilebilir. İmarsız arsalara da gerekli izinler alınarak inşa edilebilecek prefabrik evlerin; istendiği zaman betonarme evlere göre daha kolay taşınabilmesi, fiyatların yine betonarme evlere göre daha uygun olması gibi daha pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu sebepler sayesinde imarsız arsalarda da kullanıcılar tarafından bu tarlalara sıklıkla prefabrik ev inşası tercih edilmektedir.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir