Prefabrik Evlerin Ömrü Kaç Yıldır?

Parçaları önceden hazırlanan ve sonradan birleştirilen yapılara prefabrik yapılar denmektedir.  Adından anlaşılacağı üzere prefabrik yapıların, bütün maddeleri fabrikada hazırlanmakta, geriye sadece birleştirme işlemi kalmaktadır. Prefabrik evler, kullanım amaçlarına göre genişlikleri ve uzunlukları değişen, tercih edilen her türlü yerleşim alanına yerleştirilebilmeye uygun yapılardır. Son senelerde prefabrik yapılara olan talebin artmasıyla, prefabrik evlere olan talep de artmıştır. Bu talep doğrultusunda, inşaat sektöründe prefabrik evler önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Okul, hastane ve ev gibi çok çeşitli kullanım alanları olan prefabrik yapılar, kullanıcısına birçok avantaj sağlamaktadır. Bu yapılar, kullanıcının isteğine göre tek katlı olarak inşa edilebileceği gibi iki katlı olarak da inşa edilebilmektedirler. En fazla iki katlı olarak yapılan bu yapılar, az maliyetli olması ve kısa süreler içinde teslim edilebilmesi sayesinde yoğun ilgi görmektedirler. Prefabrik evlerin ömrü ne kadardır, kaç yıldır? sorusuna detaylı bir şekilde cevap verilebilir.

Kullanım özelliklerine göre fiyatları değişebilen prefabrik evlerin genel anlamda 30.000 TL gibi fiyatlardan başladığı söylenebilir. Fiyatlarının diğer evlere göre düşük olması sebebiyle, birçok kişi prefabrik evlerin ömrünün düşük olacağını düşünmektedir. Sanılanın aksine, prefabrik evler oldukça uzun ömürlüdür. Bu evlerin kullanım ömürleri, çevresel şartlara göre 40 ila 50 yıl arasında değişmektedir. Kısacası prefabrik evlerin ömrü ne kadardır, kaç yıldır? gibi sorulacak soruya, olumlu bir şekilde ‘uzundur’ diye cevap vermek mümkündür. Prefabrik eve, düzenli bakım yaptırmak ve evin ihtiyaçlarını karşılamak, evin ömrünü etkileyen olumlu faktörlerden birisi olarak söylenebilir. Ayrıca prefabrik yapı da kullanılan malzemenin de, prefabrik evin kullanım süresi üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Bu yapıların ömürleri, kullanılan alanın şartları, bulunduğu bölgenin iklim özellikleri gibi pek çok çevresel etkenden de etkilenerek, ortalamanın üstüne çıkmakta ya da altına inmektedir. Özetleyecek olursak, prefabrik evin yapı malzemelerinin kaliteli olması durumunda evin, ömrü tamamen kullanıcının olumlu veya olumsuz çabalarına göre artış ve azalış göstermektedir.

Prefabrik evlerin ömrü ne kadardır, kaç yıldır? sorusuna verdiğimiz detaylı cevaptan sonra, prefabrik evin ömrünün nasıl uzatılabileceği hakkında tavsiyeler verelim. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, bu yapıların ömrü büyük oranda kullanıcının çabalarına göre, artmakta ya da azaltmaktadır. Peki, bu olumlu çabalar nelerdir? Prefabrik eve uygulanacak maliyeti düşük ve kolay olan birçok olumlu etki sayılabilir. Ancak biz bu yazımızda, en önemlilerini saymakla yetineceğiz. Prefabrik evin yapı malzemelerinin kaliteli olmasına ve temel betonunun kalitesine büyük bir özen ve önem gösterin. Bunun yanında prefabrik evin en önemli noktalarından biri olan, çatı malzemesine de büyük bir önem vermeniz gerekmektedir. Çelik iskeleti güçlendirin, bu evlerin en çok yıpranan bölümleri olan iç ve dış cephe duvarları için uzun ömürlü yapı malzemeleri seçin.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (553) 905 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir