Tarım arazisi, Tarla, bağ, bahçe imara nasıl açılır ?

Tarım arazisi ve tarla imara nasıl açılır diye bir çok sorunuz oluyor,
Peki, nasıl imara açılır ?

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu gereğince tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamıyor. Peki Tarım arazisi nasıl imara açılır? Tarım arazisi, tarla nasıl imara açılır? Cevabına aşağıda bir bakalım.

Tarım arazileri kendi içerisinde bakanlık tarafından yapılan zemin etütü çalışmaları doğrultusunda (toprağın tuz oranı, taşlılık, drenaj, alkalilik özellik ve oranlarının etütleridir) toprağın özelliklerine göre bazı gruplara ayrılıyor. Bu gruplardan başlıcaları mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ve marjinal tarım arazileridir.

Bu gruplamalarının yapılmasında bir çok temel neden bulunuyor. Tarım mahsüllerinin kontrolünden, daha verimli ürün elde edilmesine kadar gelebiliyor. Örneğin bir haşhaş bitkisi yetiştirmek kesinlikle devlet denetiminde oluyor. Bu bitki her türlü tarım arazisinde yetiştirilebilecek olsada , devletin izin verdiği alanlarda tarım arazilerinde ve kontrol altında yetiştirilebileceği özel ürün arazileri içerisinde tarımı yapılabiliyor.

Gayrimenkul hukukuna göre tapuda niteliği tarla olan bir taşınmazın imara açılması ile arsa niteliğini kazanması mümkün olabiliyor.

Tarım arazilerinin imara açılması şu şekilde gerçekleşiyor.

Tarla arsa cins değişikliği işleminin yapılabilmesi içinde tarlanın:

– 1/1000 Ölçekli imar planı içinde kalması,

– Yapılaşmaya açık bir fonksiyona sahip olması gerekmektedir.

1/1000 ölçekli imar planı hükümleri çerçevesinde yapılacak imar uygulaması sonucunda tapuda “tarla” olan nitelik “arsa”ya dönüşecektir.

“Tarla” olan nitelik değişirken belediye, kadastro müdürlüğü ve tapu sicil müdürlüklerinde işlemler yapılmaktadır.

Prefabrik Ev yaptırmak için Arsa Cinsi değişikliği nasıl yapılır ?

Cins değişikliği işlemi, tapu kütüğüne kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün cinsinin kayıtlar üzerinde değiştirilmesi olarak tanımlanıyor.

Örneğin gayrimenkulünüzün tarla, bağ, bahçe, gibi olduğunu düşünürsek, gayrimenkulünüzü arsaya dönüştürmek istediğiniz takdirde cins değişikliği işlemini de yapmanız gerekiyor. Cins değişikliği işlemi için gerekli olan bilgi ve belgeleri incelersek,

Prefabrik Ev yaptırmak için Arsa Cinsi değişikliği için gereken belgeler ;

–  Gayrimenkulünüzün tapu senedi,

– Gayrimenkulünüzün maliki veya temsilcisinin fotoğraflı nüfus cüzdanı,

–Gayrimenkulünüzün yapısız iken yapılı hale gelmesinin istendiği durumda;  gayrimenkulün cins değişikliği işlemi için yapı kullanma izin belgesi veya işlemin yapılmasında sakınca olmadığına dair Belediye veya Valilik’ten alınması gereken yazı.

– Gayrimenkul sahibinin veya hissedarlarının bir adet vesikalık fotoğrafı gerekmektedir.


Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

Tarım arazisi, Tarla, bağ, bahçe imara nasıl açılır ?” yazısında 16 düşünce

  • ksahinoglu diyor ki:

   Merhabalar, İşletme için gerekli şartları sağladığınızda yapıyı yaptırabilirsiniz. Bu konuda bir mimarlık ofisi ile görüşmelisiniz. Onlar uygunluğu konusunda size yardımcı olacaklardır.

 1. erdem diyor ki:

  Merhabalar,
  -3680 m2 tarlamda ceviz ekili (20 adet /15m*15m aralıklarla), yol kenarı, imar barışından yararlanıp konut imarı aldım belgesi mevcut. buraya kır düğün salonu açabilir miyim?
  – Tarlama imar barışından aldığım konut imarını, konut+ticari olarak değiştirebilir miyim?

  • yonetici diyor ki:

   Merhabalar bu süreci belediyeden öğrenmeniz daha uygun olacaktır. Tüm detaylar içinde bize 0553 905 35 10 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Onur diyor ki:

  Merhaba köyde son evin yanında bahçe var ama içinde ne agacvar ne ot , fafif megilli bahçe , tapuda bahçe yazıyor , bahçenin altından yol geçiyor , diğer yani ondan da yol geçmekte , elektrik ve kanalizasyon hemen yanı , burayı cins değişikliği yapıp prefabrik ev koyma şansım var mı , geri donusunuzu bekliyorum teşekkür ederim

 3. Esra asma diyor ki:

  Merhaba bir ev beğendik 25-30 senelik bir apartman, dairenin tapusu kat irtifaklı ama taşınmazın niteliği kısmında tarla yazıyor, bağımsız bölüm kısmında mesken yazıyor . Bu tarla konusu bir sorun teşlil eder mi? Bilginiz varmıdır

 4. Ramazan Kasabalı diyor ki:

  Merhaba tarlam imar planı içerisinde fakat tarla komşularımdan toprak fabrikası toprak alıyor. Bu yüzden kaç senedir bir türlü imar planı çizilmedi. Kazı iznini beklemelimiyim. Bir yerlere mi başvurmam gerekiyor.

 5. Sunal diyor ki:

  Benim tarlam koyumden uzak koyumun sinirlari disinda ben burayi saticam ama tapuda koyumun ismi yazili bu tarla baska koye yakin alan sahislar ev yapicaklar yazlari oturmak icin ve tapuda mevki degisikligi yapmamiz gerekiyormus nasil yapabiliriz ve uzun surermi olursa

  • Emin Metin diyor ki:

   Merhabalar,
   Kocaeli gebzedeyiz, Türkiyenin her yerine yapıyoruz, Anahtar teslim yapmıyoruz Kapı + Çatı + Pencere + iç boya + dış boya + elektrik su tesisatı ve montaj bize aittir.
   Beton + Parke + Fayans + Mutfak dolabı nakliye size aittir.
   Ürün detaylarına https://prefabrikevim.com adresinden
   ya da bizlere 0553 905 35 10 ‘dan ulaşabilirsiniz.

 6. selim diyor ki:

  merhaba üçgen bir tarla var 800 metre kare bir tarafı arsa diğer 2 tarafı orman bundan 30 sene önce özel imar gelmiş bu yer tarla olarak kalmıştır kendine özel yoluda yok yolu ormandan kullanıyor diğer arsaları örnek gostererek arsa vasfına dönüştürmek mümkünmü 1/1000 plandaymış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir