Ticari İmarlı Arsaya, Ev Yapılabilir mi ?

Sizlerin de bildiği üzere her arsanın kendine özel bir imarı vardır,

Bu imarlar yasada bilindiği gibi konut, prefabrik ev, ticari, sanayi, ticari artı konut, turizm, bağ, bahçe, tarla gibi imarlardır.

Bir arsanın imarı demek, oraya ne yapılabileceğini ve kaç m² olacağını gösterir.

Arsalar 1/100000 denilen büyük planlardan başlayarak 1/1000 gibi küçük planları kadar Büyükşehir Belediyesi veya yerel belediyeler tarafından yayınlanmaktadır. Planlamalar yaparken bazı bölgeler yeşil alan (tarla,bağ,bahçe) bazı bölgeler ibadethane bazı bölgeler sanayi-fabrika,  bazı bölgeler ise prefabrik ev, konut veya ticari olarak belirlenmektedir. Bu tamamen şehir planlamacıları şehrin geleceğini düşünerek yaptıkları bir ön görüştür.

Ve bu imarlar arsa sahibi tarafından sonradan değiştirilemez. Yani sizin ticari imarlı bir ararsanız varsa belediyeye gidip ben burayı konut arsasına çevirmek istiyorum diyemezsiniz.

O zaman bir örnekleme yapalım,
Ticari imarlı bir arsamız var peki bu ticari imarlı arsaya ev yapılabilir miyim? Ticari imarlı arsalar daha çok iş merkezleri, ofis büro, çarşı, çok katlı mağaza, otel, sinema tiyatro, müze, restaurant, lokanta, dinlenme tesisi, yurt, finans kurumları, özel sağlık tesisleri gibi amaçlar için kullanılmaktadır daha farklı ticari amaçlarla bulunabilir bizim aklımıza gelenler bunlardır.  Fakat bunların hiçbiri konuta yönelik olamaz.

Yani ticari imarlı arsayı konut (prefabrik ev) ve oturum amaçlı kullanamazsınız mutlaka ticari amaçlı bir proje yapmanız gerekmektedir.

Ticari + Konut imarı ile, Ticaret imarı arasında ne fark var?

Bazı arsalarda ise imar durumu ticari + konut (prefabrik ev) olarak görünmektedir. İşte bu arsalara Konut da yapabilirsiniz Bunlar genelde çok fazla gördüğümüz; alt tarafları dükkan yapılan üst tarafları konut  olan bölgelerdir. Bazen projelerde de bunu görmekteyiz.

Ticari imarlı arsanızı en iyi şekilde nasıl değerlendirirsiniz?

Önemli olan sizin ticari faaliyette olup olmadığınızı yani bir ticaret yapmayı düşünüp düşünmediğinizi planlamanızdır. Eğer herhangi bir ticaret yapmayı düşünüyorsanız bu arsanın üzerine tamamen kendinize özel, size hitap eden bir bina yaparak orada ticaret yapabilirsiniz. Örneğin bir yurt açarak, bir restaurant açarak veya ofis açarak burayı değerlendirebilirsiniz. Yani ticaret yaparak kendiniz para kazanabilirsiniz

Ticari imarlı arsamın üzerine ne yapmalıyım?

Diğer alternatifiniz ise buraya genel amaçlı bir çok şey için kullanılabilecek bir bina yapmaktır. Bina yaparken orada hangi firmaların, hangi sektörlerin ihtiyacı olduğunu iyi analiz ederek Arsanızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Hatta başka ilçelerde benzer şekilde arsalar varsa oraya gidip oralarda inceleyin. Böylece sizin arsanıza benzer yerlerdeki ticari gelişmeleri görebilirsiniz.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir