Betopan Fiyatları ve Betopan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İçindekiler

Betopan Fiyatları ve Betopan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Betopan ahşap ve çimento birleşiminden oluşan, yüzeyi düz ya da şekilli olan, teknolojik bir yapı malzemesidir. En önemli özelliği ise içinde zararlı maddeler bulunmamasıdır. Ana maddesi ahşap, çimento ve tutkaldan oluşur. Özelliklerine baktığımız zaman ise neme ve suya dayanıklı olmasının yanında küflenme yapmaz ve çimento asıllı lifli levhalardır. Lifli olması sebebiyle yırtılma yapmaz. İçerisinde ahşap olmasına rağmen bir diğer özelliği de canlı haşerelerin içinde barınamamasıdır. Yangına karşı dayanıklı bir malzemedir tutuşma sıcaklığı çok çok yüksektir. Taş yünü ve cam yününe benzer özellikler sağlayıp ses, ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Betopan uygulanan yüzeyin üzerine sıva, boya, alçı gibi işlemler kolaylıkla uygulanabilmektedir. Betopan kullanımı yıllar geçtikçe yaygın hale gelmenin yanında prefabrik yapımında kullanımı oldukça önemli ve uygun çözümlü bir malzemedir. Betopan malzemesinin su iticiliği oldukça yüksek olduğundan cephe kaplama saçak altlarında ve alın kaplamalarında oldukça yaygın kullanımı vardır. Betopan aynı zamanda oldukça dayanıklı bir malzemedir hatta betopandan yapılan prefabrik evlerin kullanımı da ülkemizde gün geçtikçe artmaktadır.

Betopan nerelerde kullanılır?

Desen uygulanmış betopanlar genellikle iç mekan dekorasyonlarında kullanılırken düz olarak imal edilmiş monolin olarak adlandırılan betopanlar dış cephelerde kullanılmaktadır. İç mekanlarda kullanılan betopanlarda genelde ağaç ya da taş havası sağlanmaktadır. Yalıtım amaçlı kullanıldığında % 70’ e kadar ısı yalıtımı sağlamaktadırlar. Tadilat esnasında ise kolayca sökülüp yenisi ile değiştirilebilmektedir. Yine yalıtım amaçlı kullanıldığında binaların hava almasını sağlar ve klima giderlerinin azalmasını sağlar. Isı yalıtımının yanında ses yalıtımı da sağlarlar. Betopan sadece yalıtım amaçlı değil birçok alanda kullanılmaktadır sırayla bahsetmemiz gerekirse Prefabrik evlerin imalatında hem dayanıklı hem uygun maliyetli olması sebebiyle oldukça yaygın kullanılmaktadır. Geniş alanlarda bölme duvar gibi uygulamalarda yine betopan kullanılmaktadır. Saçak altı ve alın kaplama alanlarında da betopan oldukça tercih edilen bir malzemedir. Suya ve neme dayanıklılığı sebebiyle mutfak- wc- banyo gibi ıslak hacimler de de sıklıkla kullanılmaktadır. Dubleks yapılarda da zeminde de kalın betopan dayanıklı bir malzeme olduğundan betopan kullanılmaktadır. Ayrıca de raf, ünite imalatlarında, kuş kafesi, köpek kulübesi, tavuk çiftliği, ahırlar gibi alanlarda da betopan sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Peki biz betopanı nerelerde kullanmaktayız ? 

Duvarlarda, dubleks evlerin ikinci katında zeminde kullanmaktayız.

Hadi gelin birde detaylı teknik özelliklerine bakalım,

Biz tepe betopana özel olarak ahşap desenli betopan ürettirmekteyiz bu sayede görmüş olduğunuz gibi duvalarımızda ahşap desen bulunmaktadır.

Dış duvarlarımızın teknik özelliklerinide bu yazıda görebilirsiniz ;

Tüm betopan fiyatları içinse bize +90 553 905 35 10 ‘dan ya da bilgi@prefabrikevim.com bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir