Köye Ev Yaptırmanın Maliyeti ve Fiyatı ne kadardır ?

Prefabrik evler son dönemlerde ülkemizde rağbet görmeye başlayan, betonerme evlere oranla daha fazla tercih edilen yapılar arasında yer almaktadır. Özellikle köylerde sezonluk kullanılan evler için bu şekilde tercihler yapılmaktadır. Yapılar dış görünüşleri ve içyapıları itibariyle kullanışlı ve estetik bir yapıya sahip evler arasında yer almaktadır. Prefabrik yapıların fiyatlarını belirleyen birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususlar köy evlerinin maliyetini ortaya çıkarmaktadır. Yapının kurulacağı zemin yapısından, evin kullanım alanına kadar her başlık evlerin fiyatlarına etki eden yani sizin ev maliyetlerinizi belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır.  Ayrıca yine bu maliyetleri belirlemede evlerin hangi iklim şartlarındaki bölgelere inşa edileceği de önemli konular arasında yer almaktadır.  Standart prefabrik ev fiyatları yapılarda kullanılan malzemelere göre de değişmektedir. Yapılarda kullanılan çeliğin kalitesi, duvar kalınlıkları, çatı izolasyonu ya da panellerde kullanılan malzeme yapısı da evde yaptırılmak istenen evlerin maliyetini etkilemektedir. O yüzden üretici firma ile çalışmak  her zaman kaliteli ve avantajlı olacaktır ideal ev olarak sizlere en kaliteli şekilde hizmet vermekteyiz.

Ev alırken fiyattan çok kaliteye bakmalı ve iyi bir yaşam alanı olmalıdır.

İç ve dış yapısı bakımından evlerde bulunacak özellikler de evlerin maliyetini ortaya çıkarmaktadır. Ortalama 60 metrekare bir ev için standart prefabrik ev maliyeti  30 ila 40 bin lira arasında değişmektedir. Bu fiyatlarda zemin yapısından evde istenilen özelliklere göre pek çok unsur fark yaratmaktadır. Yani düz bir zemin üzerine yapılacak ev ile eğimli bir zemine yapılacak ev fiyatları farklılık göstermektedir. Köy evlerinin maliyeti farklı etkiler ile değişmektedir. Hizmet kalitesi garanti süresi ya da işçilik özellikleri köyde yapılacak dahi olsa bir ev için maliyet belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Prefabrik evler kullanım açısından oldukça basit yapıda ve son derece kaliteli olan yapılar olsa da bu yapılarda işçilik ve malzeme kalitesi evin kullanışına etki etmektedir. Ülkemizde son yıllarda daha fazla ön plana çıkan hazır ev yapıları kısa sürede kurulum sağlanması ile ve kurulan evlerin daha estetik görüntüsü ile tercih edilmektedir.

Günümüzde köy evlerinin maliyeti de pek çok bölgede yüksek meblağlara çıkmaktadır. Özellikle betonarme evler için kullanılan malzemelerin pahalılığı pek çok kişiyi farklı ev arayışlarına itmektedir. Fakat bu durumda da pek çok kişinin kafasında sağlıklı kullanım ve kalite soruları oluşmaktadır. Bu sorular için yapılacak olan seçimlerin neredeyse hepsi bilinçli kullanıcıyı prefabrik evlere yönlendirmektedir. Bu yapılar gerek fiyat konusunda sağladığı avantajlar ile gerek kullanım ve kalite bakımından yakaladığı kalite ile artık herkesin gönül rahatlığı ile tercih ettiği yapılar arasında yer almaktadır. Köyde yapılacak olan prefabrik bir ev maliyeti ise farklı pek çok başlığa göre değişiklik gösterdiğinden bu konuda inceleme yapmak üretici firma ideal ev ile çalışmak gerekmektedir.

Bugün ki konumuza dönersek, Prefabrik ev yapımı maliyeti nasıl hesaplanır?
Bir çok prefabrik ev müşterimizin merakla sorduğu soruyu sizler için cevaplıyoruz.

Örneğin ; İzmir’de 200 m² bir arsanız var, %35 imarınız var ve 70 m2 bir prefabrik evi 74.900 TL ‘ye aldınız, sonrasında ekstra’dan maliyetleriniz şunlar olucaktır ;

 • Nakliye;  (Prefabrik evinizi nereye yaptırmak istediğine bağlı olarak fiyat değişse de örneğimize göre 2500 TL gibi olucaktır.)
 • Zemin Betonu ve Şap ; Ortalama 50 cm bir zemin betonu yani su basmanın m2’si 150 TL olacağından 150 x 70 m² = 10.000 TL ve Şap 2000 tl tutacaktır.
 • Ruhsat Masrafları ; Belediye ile çalışan bir mimarlık ofisi resmi süreçlerinizi takip edecektir.
 • Bu kısımda yaklaşık 3-4 hafta da çıkıcak ruhsat size 13.000 TL – 15.000 TL gibi bir rakama mal olucaktır.
 • Parke ;  Orta sınıf kalite de Parke yapımı ortalama 2500 TL civarında tutacaktır.
 • Seramik ; Orta sınıf kalite de Seramik yapımı ortalama 3000 TL civarında tutacaktır.
 • Mutfak Dolabı ; Bu konuda “koçtaş” “tekzen” gibi yerlerden dolabınızı alırsanız çok uyguna ortalama 2000 TL ‘ye bu işi halledebilirsiniz.

Yani tüm bu masrafları hesapladığınızda ;

 1. Prefabrik Ev Fiyatı ; 74.900 TL
 2. Nakliye ; 2500 TL
 3. Zemin Betonu ve Şap ; 12.000 TL
 4. Ruhsat Masrafları ; 13.000 TL (Türkiye Ortalamasıdır.)
 5. Parke ; 2500 TL
 6. Seramik ; 3000 TL
 7. Mutfak Dolabı ; 2000 TL dersek toplam rakamda herşey dahil 110.000 TL ‘ye prefabrik evinizde rahatça ve mutlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Peki biz neleri yapıyoruz ? 

 • Konut Malzemelerinin İndirilmesi ve Montajı
  Konut İç ve Dış Boya İşlerinin Uygulanması
  Konut İç ve Dış Kapıların Montajı
  Konut Pencerelerin Montajı (Çift Cam PCV)
  Sıva altı elektrik ve su tesisatının çekilmesi
  Elektrik Armatürlerinin Montajı
  Duş Teknesi, Klozet, Lavabo ve Bataryaların Paket Halinde Müşteriye Verilmesi

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

Köye Ev Yaptırmanın Maliyeti ve Fiyatı ne kadardır ?” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir