Prefabrik Ev Betonarme Bir Yapının Üzerine Kat Üstü Olarak Yapılabilir Mi?

Prefabrik Ev Betonarme Bir Yapının Üzerine Kat Üstü Olarak Yapılabilir Mi?

 

Prefabrik evlerin kurulumu için beton zemin gerektiği bilinmektedir. Beton zeminin kurumasının ardından şayet prefabrik evin modüler parçaları tamamlanmış ise kurulum gerçekleştirilerek prefabrik ev alıcısına teslim edilmektedir.  Prefabrik evlerde zemin betonunun dökülmesinin amacı prefabrik evin kurulacağı arsa üzerinde bir temel oluşturulması ve engebelerin yok edilmesi gibi amaçlarla yapılmaktadır. Zeminin beton ve düzgün olması durumunda prefabrik evler betonarme bir yapının üzerine kat üstü olarak yapılabilinir mi?

Prefabrik evler betonarme bir yapının üzerine kat üstü olarak yapılabilir mi? şeklinde sorulmuş olan soruya bazı şartları da eklemek gerekmektedir. Çünkü buradaki mantık prefabrik evlerin inşasında olması gereken beton zemin özelliğini bir başka betonarme yapının hacminden yararlanma şeklinde bir mantıktır. Ancak bu şekilde bir üretim söz konusu olacak ise üzerine prefabrik evle kat çıkılmak istenilen betonarme evin sağlamlığı önemli bir kriterdir. Birde üzerine prefabrik evle kat çıkılacak olan betonarme yapının tavan zemininin düzgün ve pürüzsüz olması gerekmektedir.

Bilindiği gibi evlerin ya da yapıların kat sayısı arttıkça temelleri üzerine yaptığı yük de artmaktadır.  Bu nedenle de ister prefabrik ev olsun isterse de betonarme bir ev olsun hiç fark etmez, her çıkılan kat sayısına bağlı olarak daha sağlam bir zemin gerekmektedir. Bu nedenle de prefabrik evlerin kat sayısını artırmak için betonarme bir yapının zemin olarak kullanılmasına karar verilmesi sürecinde, zemin olarak değerlendirilen aslında tek katlı betonarme bir ev olan yapının olması gerekliliğidir. Yani prefabrik ev betonarme bir yapının üzerine kat üstü olarak yapılabilir mi? Sorusunun yanıtı evet olmakla berber bu sadece tek katlı yapılar için geçerlidir şeklinde açıklık getirmek gereklidir.

Prefabrik ev betonarme bir yapının üstüne kat olarak yapılmasına karar verilmeden önce zemin bazında değerlendirilen tek katlı betonarme yapının çatısının bulunup bulunmamasına dikkat etmek gereklidir. Bu noktada üzerine prefabrik ev tasarlanan betonarme evlerin çatılarında üretimi engelleyici hiç bir unsurun olmaması gerekmekle birlikte baca gibi oluşumlarında olmaması gerekmektedir.

 1. ceylan diyor ki:

  Merhaba kayınbabamın iki katlı evi var üzerine maliyeti daha düşük olur diye prefabrik ev düşünüyorum.
  sizce olur mu??

    • yonetici diyor ki:

     Merhabalar,
     Eski yapı yıkılır sonrasında yeni bir yapı ruhsatı alınır, sonra prefabrik ev yapılır bazı müşterilerimiz tadilat ruhsatı alarak bu süreci gerçekleştiriyorlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − seventeen =