Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yapabiliriz?

Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yapabiliriz?

Prefabrik kelimesi İngilizce kökenli bir kelime olup, parçaların birleştirilmesi mantığıyla hareket edilen bir üretim sonucunda ortaya çıkan yapılar için kullanılmaktadır. Prefabrik ev de aynı şekilde parçaların birleştirilmesi mantığına dayanan bir üretim işleyişi sonucunda ortaya çıkan, barınma ihtiyacını karşılayan yapılar için kullanılmaktadır. Prefabrik evler normal bir betonarme evlerle aynı görüntülere sahip olup, yapısal faklılık dışında bir değişiklik barındırmamaktadır. Prefabrik konutların normal betonarme eve göre bazı üstünlüksel avantajları bulunmaktadır. Örneğin prefabrik evleri müşterilerimiz diledikleri takdirde kurulmuş olduğu arsa üzerinden sökülerek başka bir arsa üzerine taşınması gibi ayrıcalıklara sahiptir. Bunun dışında prefabrik evler müşterinin istekleri doğrultusunda ihtiyaçlara daha etkili çözümler üreten, kısa sürede ve daha ekonomik olarak üretilebilen yapı türleridir. Peki, prefabrik evleri en fazla kaç kat yapabiliriz?

Prefabrik evler en fazla kaç kat yapılacağı konusunda güvenliği temel alarak hafif çelik yapılarda en fazla üç kata kadar inşa edilebilmektedir.  Bunun dışında prefabrik evlerde genellikle iki katlı yapılar müşterilerimiz tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda prefabrik evler genellikle tek katlı olarak inşa edilmektedir.

Prefabrik evler en fazla kaç kat yapılabilir? Prefabrik evler normalde estetik açıdan müşterisinin ilgisini çeken bir niteliğe sahiptir. Çünkü 2- 3 katlı prefabrik villaların temelinde prefabrik yapı bulunmakta olup, dışarıdan bakıldığında evlerin prefabrikliği anlaşılmamaktadır. Prefabrik evler modern tarzda üretilebildiği zaman, taş, ahşap veya betonarme görünümüne sahip olmaktadır.

Prefabrik evlerde en fazla kaç kat yapılmak istenip istenmediğine göre prefabrik evlerde iskelet yapısının sağlamlık derecesi ayarlanmaktadır. Çok katlı prefabrik evlerin üretimini sağlayabilmek için çelikten yapılmış iskeletlerle sağlamlık oranı artırılarak üretimleri yapılmaktadır. Bu şekilde çelik iskeletle güçlendirilmiş prefabrik evlere diğer bir ifade ile çelik konstrüksiyon evler denilebilmektedir.

Prefabrik evlerin en fazla kaç katlı yapılabileceğinin tespit edilmesinde belirleyici etkenlerden bir tanesi belediyelerin veya il özel idarelerinin söz konusu arsa üzerine en fazla kaç kat imar izni vermesiyle de alakalıdır. Bu nedenle çıkılacak olan kat sayısı, arsanın imara uygunluğuna bağlıdır.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (553) 905 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir