Prefabrik Ev Temeli Zemin Betonu (Subasmanı) Nasıl Yapılır?

Prefabrik Ev Temeli Zemin Betonu (Subasmanı) Nasıl Yapılır?

Prefabrik evlerin üretim malzemeleri özel olarak makineler ile fabrikalarda yapılmaktadır. Fakat fabrikalarda yapılan bu çalışmalar prefabrik evlerin bir arsaya kurulumu için yeterli değildir. Her ne kadar bu parçalar ile ortaya kullanım sağlanacak bir ev çıksa da bu evlerin kurulumu belli bir zemin yapısı üzerine yapılmaktadır. Prefabrik ev temeli normal betonarme evlerde olduğu gibi belirli bir temel üzerine kurulmaktadır. Öncelikle prefabrik ev kurulumu yapılacak olan zemin ile ilgili çalışmalarda zeminin ev yapısına ve büyüklüğüne uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca prefabrik evin üzerine yapılacağı temelin ölçüleri ve ebatları müşteri isteğine bağlı olarak aynı zamanda metrekareye bağlı bir şekilde yapılmaktadır. Beton dökülmesinde ise prefabrik evler için terazili beton dökülmesi gerekmektedir. Ayrıca tüm bu işlemler yapılırken zeminin temel yapısı için gereli olan şartlar da sağlanmalıdır. Temel şartlarına uygun yapısı bulunmayan bu sistem için sağlıklı bir yapı meydana getirilmemektedir.

Adım Adım beton atılırken yapılması gerekenler ; 

  1. Zemin Düzlemesi ve sıkıştırması yapılacaktır.
  2. Binanın taşıyıcı kolonlarının olduğu yerleri ayarlayıp ona göre kalıplarının çakılması.
  3. Kirişlerin bağlanması
  4. Kolon boşluklarının taş ve benzeri dolgu malzemesi ile doldurulması.
  5. Köşelerden membran ile bohçalama yapılması.
  6. Isı izolasyonu için betondan sonra eps (yoğunlaştırılmış 20 dns yoğunluklu strafor) uygulaması yapılması.
  7. Sonrasında şap uygulaması yapılması ve köşelere balık sırtı şap yapılması gerekmektedir.

Zemin Betonu fiyatları prefabrik yapıların fiyatlarına dahil değildir. Biz firma olarak müşterimize bir beton planı vermekteyiz, zemin ya da su basmanı için gerekli şartları konusunda bilgilendirilerek sizler betonu yapmaktasınızdır. Prefabrik ev temeli için gerekli olan temelde bu sistem ile daha sağlıklı bir şekilde imal edilmektedir. Prefabrik ev imalatı ile ilgili olarak normalde verilen süreye yapı süresi dahildir.  Günümüzde prefabrik evlerin zeminleri için yapılan çalışmaların diğer beton evlerden daha farklı olmaktadır. Bu bakımdan müşterileri istediği zaman farklı firma ile çalışan prefabrik yapı imalatçıları konu ile ilgili gerekli bilgileri müşterilere vermektedir. Bu konuda gerekli çalışmaların kısa sürede bitmesini isteyenler ise daha önce ev kurulumu başlamadan gerekli zemin çalışmalarını yapmalıdır.

Zemin olarak istenen tüm bölgeler için yapılan prefabrik evler düz zeminler üzerine inşa edilmektedir. Prefabrik ev temeli yapmak isteyenler için gerekli zemin çalışmalarının bu konuda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi ise son derece önemlidir. Prefabrik ev yapıları depreme karşı betonarme yapılara göre daha az hasar oluşturan ve sağlık açısından daha sağlıklı şekilde öne çıkan yapılar arasında yer almaktadır.. Fakat gerekli çalışmalar yapılarak sağlanacak olan kurulum kısa sürede zemin ile birlikte tamamlanmaktadır.

Örnek 55 m2 Prefabrik ev Beton Planı : 

Ortalama bir Beton detayı ;

PREFABRİK EV BETON PLANINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1-)BETON KOTUNDA VE TERAZİSİNDE DÖKÜLECEKTİR.

2-)BETON PLANINDA GÖSTERİLEN TARALI KISIMLAR BOŞ BIRAKILACAKTIR.

BOŞ BIRAKILMAYAN KISIMLAR İÇİN FİRMAMIZ KIRIM İŞLERİNİ VE PİSSU TESİSATINI YAPMAYACAKTIR.

 

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (553) 905 35 10

Prefabrik Ev Temeli Zemin Betonu (Subasmanı) Nasıl Yapılır?” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir