Prefabrik Evin Avantajları Nelerdir?

Yurt dışında oldukça popüler olan ama ülkemize deprem sebebiyle giren ancak son yıllardaki kullanışlı yapıları ve güzel görünümleriyle tercih edilmeye başlanan prefabrik evlerdir. Yaptırmak için karar verme aşamasında olanlar için bu güzel evlerin avantajlarına ve dezavantajlarına bakmak gerekir. Buna göre değerlendirildiğinde avantajlarının daha çok olduğunu göreceksiniz.

Özetleyecek olursak ; 

 1. İnşaat süresi, hem kısadır hemde iklim ve mevsime bağlı değildir.
 2. Tüm maliyetler sözleşme anında belirlenerek sabitlenir.
 3. Güçlü ısı yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu sağlar.
 4. Kurulduktan sonra sökülüp dilediğiniz yere taşınır.
 5. Subasman (Zemin Betonu) dışında betona ihtiyaç duymaz. Her iklim koşulunda, güvenle kullanılır.
 6. Daha az ve kontrol edilebilir sevkiyatlar nedeniyle nakliye giderleri düşüktür.
 7. Binanın kısa sürede teslimi (10-45 gün) satış ve kira getirisi olarak avantaj sağlar.
 8. Pratik hazır yapılarda toplam bina ağırlığının daha az olması nedeniyle temel maliyeti azdır.
 9. Bakım ihtiyacı yok denilecek kadar az olmakla birlikte, yenileme ve değişiklik ihtiyaçlarına sınırsız çözümler sunabilmesi, tüm tadilat ve yenilemelerin düşük maliyetli ve kolay oluşu bina değerini ömür boyu yüksek tutar.
 10. Modüler sisteminde üretilir. Neredeyse tüm imalatlar, projede belirlenen miktarda ve mekanik montajla uygulanabilir olduğundan malzemenin fire ve zayiatı yok denecek kadar az olur.
 11. Tüm projelerin yalıtım özellikleri, bölgesel ve iklimsel verilere göre tasarlandığından binaya yapılan ilk harcama kısa sürede kendini amorti edebilir.

Prefabrik evlerin avantajları nelerdir? Bu evlerin yapımı kolay ve hızlıdır. Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilmesi ve diğer yapılara göre daha kısa sürede teslim edilebilmesi oldukça önemlidir.  Ortalama olarak on beş günde tüm işlerin tamamlanarak hem zamandan hem de işçilik ücretlerinden tasarruf edilmektedir. Prefabrik evlerin en önemli özelliği ekonomik olmasıdır. Malzemelerin fabrikadan düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması avantajlarındandır. Kullanılan malzemeler istenildiği zaman sökülerek başka yere takılabilir. Prefabrik evlere sonradan eklemeler yapılarak genişletmek mümkün olmakla beraber hasar durumunda parçaların değişim ve tamiri oldukça kolay olmaktadır.  Prefabrik evlerde odalar, balkonlar, banyolar kısacası istediğiniz her şey istenilen yere yerleştirilebilmektedir. Çelik iskelet üzerine yapılması daha sağlam ve güvenli olmasını sağlar.  Temizliği ve bakımı kolay olup ekonomiktir. Ayrıca prefabrik evlerde kendi hayal ve yaratıcılığınızı kullanarak beklentilerinize kavuşabilirsiniz. Kullanılan malzemelerin kaliteli ve ısı yalıtımlı olması sebebiyle daha kolay ve ucuz ısınmaktadır. Prefabrik evlerin avantajlarına ve dezavantajlarına göre önünüze birçok seçenek sunulmaktadır. Bunlara bakılarak bu seçenekler değerlendirilmelidir. Ayrıca avantajları arasında; yapımının pratik ve hızlı olması, modüler, estetik,  kullanışlı, taşınabilir, konforlu yapılar olması, depreme dayanıklı ve ısınma sorununun olmaması gelmektedir. Prefabrik yapılar çevre kirliliğine sebep olabilecek hiçbir faktör barındırmaz. Prefabrik evler her yönden ergonomik ve ekonomiktir. Rahattır ve birçok imkâna sahiptir. Isı ve ses yalıtımı çok daha fazla etkilidir. Belediye işlemleri kolay ve daha az masraflıdır. Yapının malzemeleri arasında trapez sac, single ve kiremit çeşitleri, zemin için atılan grobeton veya rayda temel kullanılmaktadır. O yüzden bu tarz yapılar diğer yapılara göre daha esnektir ve zemin kaymalarına, depreme daha dayanıklıdır. Ayrıca dış görünüş ve estetik açıdan değişebilen seçeneklerinin olması, çevreye rahatsızlık vermeden gereken bölümlerin çıkarılması ya da eklenmesi önemli avantajlarındandır.

Prefabrik evler başlı başına bir yaşam tarzıdır. Prefabrik yapan firmalar gerekli iklim şartlarını, ısı ve statik hesaplarını doğru yere ve bölgeye göre yaptıklarında ortaya güzel bir iş çıkarmaktadırlar. Ancak bunu yapacak teknik elemanı olmayan firmalar, ürettikleri malzemelerle kötü iş çıkartarak müşterileri mağdur edebilmektedirler. O yüzden bu konuda üretici firma ile çalışmanız çok önemlidir.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (553) 905 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir