Prefabrik Evin Avantajları Nelerdir?

Yurt dışında oldukça popüler olan ama ülkemize deprem sebebiyle giren ancak son yıllardaki kullanışlı yapıları ve güzel görünümleriyle tercih edilmeye başlanan prefabrik evlerdir. Yaptırmak için karar verme aşamasında olanlar için bu güzel evlerin avantajlarına ve dezavantajlarına bakmak gerekir. Buna göre değerlendirildiğinde avantajlarının daha çok olduğunu göreceksiniz.

Prefabrik evlerin avantajları nelerdir? Bu evlerin yapımı kolay ve hızlıdır. Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilmesi ve diğer yapılara göre daha kısa sürede teslim edilebilmesi oldukça önemlidir.  Ortalama olarak on beş günde tüm işlerin tamamlanarak hem zamandan hem de işçilik ücretlerinden tasarruf edilmektedir. Prefabrik evlerin en önemli özelliği ekonomik olmasıdır. Malzemelerin fabrikadan düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması avantajlarındandır. Kullanılan malzemeler istenildiği zaman sökülerek başka yere takılabilir. Prefabrik evlere sonradan eklemeler yapılarak genişletmek mümkün olmakla beraber hasar durumunda parçaların değişim ve tamiri oldukça kolay olmaktadır.  Prefabrik evlerde odalar, balkonlar, banyolar kısacası istediğiniz her şey istenilen yere yerleştirilebilmektedir. Çelik iskelet üzerine yapılması daha sağlam ve güvenli olmasını sağlar.  Temizliği ve bakımı kolay olup ekonomiktir. Ayrıca prefabrik evlerde kendi hayal ve yaratıcılığınızı kullanarak beklentilerinize kavuşabilirsiniz. Kullanılan malzemelerin kaliteli ve ısı yalıtımlı olması sebebiyle daha kolay ve ucuz ısınmaktadır. Prefabrik evlerin avantajlarına ve dezavantajlarına göre önünüze birçok seçenek sunulmaktadır. Bunlara bakılarak bu seçenekler değerlendirilmelidir. Ayrıca avantajları arasında; yapımının pratik ve hızlı olması, modüler, estetik,  kullanışlı, taşınabilir, konforlu yapılar olması, depreme dayanıklı ve ısınma sorununun olmaması gelmektedir. Prefabrik yapılar çevre kirliliğine sebep olabilecek hiçbir faktör barındırmaz. Prefabrik evler her yönden ergonomik ve ekonomiktir. Rahattır ve birçok imkâna sahiptir. Isı ve ses yalıtımı çok daha fazla etkilidir. Belediye işlemleri kolay ve daha az masraflıdır. Yapının malzemeleri arasında trapez sac, single ve kiremit çeşitleri, zemin için atılan grobeton veya rayda temel kullanılmaktadır. O yüzden bu tarz yapılar diğer yapılara göre daha esnektir ve zemin kaymalarına, depreme daha dayanıklıdır. Ayrıca dış görünüş ve estetik açıdan değişebilen seçeneklerinin olması, çevreye rahatsızlık vermeden gereken bölümlerin çıkarılması ya da eklenmesi önemli avantajlarındandır.

Prefabrik evler başlı başına bir yaşam tarzıdır. Prefabrik yapan firmalar gerekli iklim şartlarını, ısı ve statik hesaplarını doğru yere ve bölgeye göre yaptıklarında ortaya güzel bir iş çıkarmaktadırlar. Ancak bunu yapacak teknik elemanı olmayan firmalar, ürettikleri malzemelerle kötü iş çıkartarak müşterileri mağdur edebilmektedirler. O yüzden bu konuda üretici firma ile çalışmanız çok önemlidir.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (553) 905 35 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + nine =