Prefabrik Evler İçin Ruhsat Gerekli Midir?

Çatalca Dubleks Prefabrik Ev

Prefabrik Evler İçin Ruhsat Gerekli Midir?

Her ne şartlarda olursa olsun konut adı altında geçen tüm yapıların ruhsat işlemlerinin yapılmasının gerektirdiği zorunluluktan ötürü, prefabrik evler için ruhsat gerekli midir? sorusuna ideal prefabrik olarak verecek cevabımız evettir. Bu nokta da prefabrik evlerin ruhsat işlemleri konusunda tedarik edilmesi gereken belgelerin listesinin verilmesinin faydalı olacağını düşünerek siz değerli müşterilerimize bu bilgileri ideal prefabrik olarak derledik.

Konut olarak kullanılma amacıyla inşa edilen prefabrik evlerin ruhsat işlemleri için prefabrik evin inşasının gerçekleştirileceği bölgenin sorumlu belediye ya da il özel idarelerinin imar bürolarından başvuru yapmak gereklidir. Bu noktada belediye ya da il özel idarelerinin imar bürolarının yaptığı incelemeler sonucunda arsanın tarafınıza ait olduğunun belgelendirilmesi sonucunda bu birimlerden imar izninin alınması gereklidir.

Prefabrik evler için ruhsat işlemleri sırasında arsanıza ait tapunuzun, arsa üzerine inşa edilecek olan konutun mimari projesinin ve statik projesinin, yine arsa üzerine inşa edilecek olan prefabrik evin elektrik ve tesisat projelerinin, resim hesaplamalarının, röperli veya ebatlı krokisinin elinizde bulunması gereklidir. Belirtilmiş olan evraklar dışında yönetimlerin istediği farklı evraklar da bulunabilmekte olup, bu evraklar konundaki bilgiler başvuruyu yapılacağı birimlerden elde edilebilmektedir.

Prefabrik evlerin ruhsat işlemleri sırasında herhangi bir problemle karşı karşıya gelmemek için prefabrik evin inşasına karar verilen arsanın imar durumu hakkında bilgi alınarak satın alınması, ayrıca altyapısal ihtiyaçları karşılayabilecek yeterlikte olup olmadığını öğrenerek satın alınması gibi durumlara dikkat etmek gereklidir.

Prefabrik evlerin imar izninin alındığı arsa üzerine inşa edilebilmesi için prefabrik evlerin ruhsat işlemleri aşamasından sonra zemin betonu döktürmek gerekli olup, bu konuda ideal prefabrik’ten destek alınabilmektedir. Yine ilerleyen süreçlerde prefabrik evin altyapısal nedenlerden dolayı sıkıntı çıkarmaması adına yer altı kanalizasyon giderlerinin de tespit edilmesi gerekli olup, ideal prefabrikten bu konuda da destek alınabilmektedir.

Prefabrik evler için ruhsat gerekli midir? Şeklinde sorulan soruya evet diyerek ruhsat için gerekli belgelerin hazırlanması sürecinde başvuru yapacağınız bölgedeki belediye veya çevre ve şehircilik bakanlığı il müdürlüklerinden bilgi alınabilmektedir.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (553) 905 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir