Prefabrik Evlerde Belediye İzni nasıl alınır ?

İkamet edilecek her konut tipinde olduğu gibi prefabrik evler için de izin almak gerekmektedir. Prefabrik evler için alınacak olan izinler standart yapılar için alınacak izinler ile aynıdır. Prefabrik ev belediye izni yürütülecek çalışmalar betonarme bir ev için yürütülecek çalışmalar ile aynıdır. Günümüzde arsa sahipleri arsa üzerine bina inşa etmek yerine genelde hazır olarak üretilmiş ve belli bir bölümü inşa edilmiş halde taşınan prefabrik evleri tercih etmektedir. Prefabrik ev yapımı için yapılacak olan çalışmalar daha pratik ve hızlı olsa da bu yapı için belediyeden istenen izinler diğer yapılar ile aynı olmaktadır. Yaklaşık ömrü 50 ile 100 yıl arasında değişen prefabrik yapılar için bu konuda istenen tüm ayrıntılar yer almaktadır.

Prefabrik ev için belediyelerden ya da gerekli kurumlardan imar ve ruhsat izinlerinin alınması gerekmektedir. Prefabrik ev belediye izni için belediye ya da köyde ise arsanız il özel idaresine başvurulmaktadır. Bu başvuru prefabrik evler için alınacak olan yapı ruhsatında geçerlidir. Yapı sahipleri ya da kanuni vekiller belediye ya da İl özel idare birimlerine yapı ruhsatı için dilekçe ile başvuru yapmaktadır. İnşaat ruhsatı almak için gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır. Prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin bu işlemleri eksiksiz bir şekilde sağlamaları gerekmektedir. İlk olarak alınacak izinler için ruhsat başvuru dilekçesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra alınacak izinlerde tapu ve imar durumu da gerekmektedir. İmar durumu prefabrik yapılar için belediyeden alınmaktadır.

Kadastro Müdürlüğünden alınacak olan aplikasyon belgesi de prefabrik ev belediye izni için gereklidir. Mimari projeyi mimar hazırlar. İnşaat mühendisi Statik projeyi, Elektrik mühendisi elektrik tesisat projesini, makine mühendisi su ve kalorifer tesisat projesini hazırlar, ve ruhsat dosyası hazırlanır ruhsat dosyası hazırlandıktan sonraki prefabrik evlerin izinleri için istenmektedir. Bu işlemlerin hepsini mimarlık ofisleri çözmektedir. Bu belgelerin tamamlanması ile birlikte prefabrik ev yapımı konusunda bir engel bulunmamaktadır ve hemen yapım işlemlerine başlanmaktadır.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + eleven =