Prefabrik Havuz nasıl yapılır ? Prefabrik Havuz Fiyatları

Herkese Merhabalar,

Bize çokça sorulan prefabrik havuz nasıl yapılır ve fiyatları hakkında detaylı bilgiye erişebileceğiniz bir yazı yazalım istedik.

İçindekiler

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Prefabrik havuz projelendirme adımları yapım aşamaları ile başlar. Alanında Uzman bir ekip tarafından proje yapıldıktan sonra işin ehli çalışanlar ile diğer aşamalar sonuçlanır. Tüm havuz yapım aşamalarında kaliteli ürünlerin kullanılması önemli bir durumdur. Kurulumu yapılırken de tüm tecrübeler ile profesyonellik birleştirilerek tamamlanır. Her aşama titizlik ve dikkatle kontrol edilir. Prefabrik havuz yapımı adım adım aşağıda açıklamalarıyla birlikte anlatılmıştır.

 1. Proje Aşaması

İlk aşama proje aşamasıdır. Önce Havuz için ayrılan alan belirlenir. Belirlenen alanın ölçümleri detaylıca yapılır. Profesyonel ekip alana uygun müşterinin de fikirlerini alarak bir havuz tasarlar. Havuzun rengi, mermeri, mozaik gibi tüm detaylar bu aşamada kararlaştırılır. Havuz derinliği belirlenir. Müşterilerin talep ve istekleri doğrultusunda proje detayları tamamlanır. Proje ve teknik çizimler konunun uzmanı çalışanlar tarafından gerçekleştirilir.

 1. Kazı Çalışması Aşaması

Proje detayları sonrası yapılan ilk önemli detay kazıdır. Belirlenmiş olan hafriyat alanında, havuzun doğru şekilde doldurulmasını sağlamak ve havuzu doğru bir şekilde ayarlamak için kazması çalışması detaylı yapılır. Kazılan yerde, belirlenen havuz derinliğinin yaklaşık 10 metre daha fazlası kazılır. Bu sayede taş taban malzemesi içinde yer açılmış olur. Aradaki farkın yaklaşık 10 metreyi bulması, önemli bir detaydır. Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra kazı derinliği havuz kotuna uygun olacak şekilde tamamlanır.

 1. Prefabrik Havuz Zeminin Hazır hale gelme Aşaması

Zemin teraziye alınarak tabana mıcır serilir. Zeminde pas payı verilir ve sonrasında çelik hasır serilir. Kazı işlemi sonrası havuz tabanına yaklaşık olarak 20 cm beton atılır. Beton döküldükten sonra prefabrik havuz taban alanı tam terazide ve pürüzsüz hale gelir. Beton kurumaya bırakılır.

 1. Sıhhi Tesisat ve Havuz Tabanının Yerleştirilme Aşaması

Hazırlık alanına getirilen prefabrik havuz doğru şekilde monte edilir. Havuzu tutan arka destek ayakları beton zemine sabitlenir. Havuz kenarına makine dairesi yerleştirilir. Sıhhi tesisat çalışmalarına başlanır. Tüm bu işlemler kendi yöntemlerimizle gerçekleştirilir. Bu sayede yaşanabilecek çeşitli problemlerin önüne geçilmiş olur. Havuz gövdesini sabitlemek için havuzun arka destek ayaklarına yaklaşık olarak 30 cm beton atılır. Makine dairesine de sabitlemek için 15 cm beton atılır.

 1. Dolgu ve Su Doldurma Aşaması

Havuz uygun seviyeye geldiğinde, havuz dışında kalan kısımlar için taşla doldurma işlemi başlanır. Bu aşamada su ile dolguyu aynı anda doldurma işlemi yapılır. Bu sayede alandaki basınç ayarlanabilir. Yine bu işlem bizim tercih ettiğimiz yöntemlerden biridir.

 1. Havuz İçi Zemin Döşeme Aşaması

İlk olarak tabana çelik paneller ve sonrasında kaymaz keçe serilir. Çelik duvar panelleri hem süreci hızlandırır hem de daha ekonomiktir. Hazır kaplama malzemesi olan 1,5 cm’lik liner ile kaplama işlemine başlanır. Üst üste birkaç kat liner kaplama işlemi yapılır. Birleşim yerleri üzerinden tekrar geçilir. Özel robotlarla zemine yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Liner malzemesi üzerine montajları yapılan sisteme ait tüm parçalar contalıdır. Kullanılan çift taraflı conta sayesinde %100 sızdırmazlık sağlanmış olur. Liner montajı tamamlanır. Yapılan tüm işlemler sonrasında havuz kasası ortaya çıkar.

 1. Çevre Düzenleme ve Havuzu Kullanma Aşaması

Bu aşamada havuza su doldurularak geri dolgu işlemi yapılır. Veranda oluşturmak için hazırlanan özel beton dökülür. Havuzda müşterinin istediği ek tasarımlar yapılır. Müşterinin talebine uygun çevre betonu atılır. Havuz çevresi kaplama malzemesi döşenir. Daha sonra havuzu dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Havuz su ile doldurulur. Filtre sisteminin ve pompanın çalıştığından emin olunur. Su dengesi net bir şekilde kontrol edilir. Liner malzeme kullanıldığı için duvarların ve zemini fırçalanmasına gerek yoktur. Tüm kontroller sonrası havuz müşteriye teslim edilir.

Prefabrik Havuzların Avantajları

Prefabrik havuzlar maliyetten yapılma süresine kadar bir çok açıdan avantajlıdır. Prefabrik havuz kurulumunda harcanan toplam maliyet betonarme havuzlara göre çok daha uygun olacaktır. Prefabrik havuzlar uzun vade de vinil ve beton havuzlara göre daha fazla ısı tasarrufu imkanı sunar. Vinil ve betonarme havuzlara göre inşa aşaması hızlı bir şekilde tamamlanır. Diger havuzlar da oluşan yosunlanma gibi problemlerle prefabrik havuzlarda karşılaşmazsınız. Yosun problemi olmayan prefabrik havuzların temizlemesi de oldukça kolaydır. Havuzu yapımında iyi bir yalıtkan malzeme olan fiberglas özellikle kullanılır. Bu durumda havuzu ısıtma maliyeti de daha uygunlaşır.

Esnek ve güçlü bir malzeme olan fiberglas, doğrudan darbe almadığı sürece delik ya da çatlak gibi problemler ortaya çıkartmaz. Beton havuz ve vinil astar gibi yenileme ve periyodik bakımlara ihtiyaç duymaz. Beton havuzlara göre onarımı daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir ve onarımı daha kolaydır. Teknelerin tamir edilmesi gibi onarımların prefabrik havuzların işlemleri pratik bir şekilde tamamlanır. Pek çok detay tasarıma dahil edilebilir. Basamaklar, banklar, güneşlenme terası, koylar gibi detaylar müşterinin isteğine göre ilave edilebilir. Oldukça kolay bir şekilde kurulumları gerçekleşir. Yeni nesil teknolojilerden yararlanarak üretilir. Fayans veya mozaik kaplı havuzlara göre kaplama maliyeti daha farklıdır.

Her yerde ön filtreler bulunmasının sebebi boruların tıkanmasını engellemektir. Kişisel tercihinize göre jakuzi tesiri veren üflemeli araçlar ile prefabrik havuz keyifli bir ortam size sunacaktır. Estetik görseli oldukça fazladır. Kazı işlemi yasağı olan yeraltı prefabrik havuz yerine yer üstü modellerin seçimini yapabilme imkanı sunar. Arıtma sisteminin kapalı devre olması içme suyu niteliğinde arıtım hizmeti sunar.

Sonuç olarak bakarsak ; 

 • Prefabrik Havuzlar maliyet anlamında daha uygun ürünlerdir.
 • Prefabrik Havuzlar daha iyi bir ısı izolasyonu sağlar.
 • Prefabrik Havuzlar Daha iyi bir sızdırmazlık sağlar.
 • Prefabrik Havuzlar Daha hızlı bir temizlik yapılabilir.
 • Prefabrik Havuzların tamiratı çok daha uygun olacaktır.
 • Prefabrik Havuzlarda diğer havuzlar gibi tüm ek sistemler rahatlıkla kurulabilir.

Prefabrik Havuzların Fiyatları ve Modelleri

Prefabrik havuz fiyatları belli özelliklere göre farklılık gösterebilir. Kişisel tercihler, havuz için kullanılacak alanın durumu, modeli, havuz yapımında kullanılan malzemeler, kullanılan bu malzemelerin kalitesi ve daha pek çok etken fiyatı belirlemede farklı bir kriter olabilir. Havuzu kurulumunu kendi yaptırmak isteyen müşteriler kurulum maliyetini ortadan kaldırabilir. Ancak bu aşamada birçok problemle karşılaşabilir. Projelendirmeden kurulum ve teslim aşamalarına kadar hiçbir aşamada sorun yaşamamak için profesyonel bir firmadan destek almanız faydalı olabilir. Kaliteli ve güvenilir firma tercih ederseniz ileriki süreçlerde bir sorun olduğunda size anında cevap verebilir. Bu sayede daha kısa sürede daha güvenilir bir şekilde havuzunuz size teslim edilebilir.

Prefabrik havuz yapım ve kurulumunda kullanılan malzemelerin fiyatı kalitesi kur değişikliklerine göre de değişebilir. Malzemelerin çeşitliliği ve özel markaları fiyatı etkileyebilir. Havuz büyük tercih ediliyorsa kullanılacak malzeme artacağı için maliyette doğru orantılı olarak artar. Alan genişliği yine fiyatın belirlenmesinde farklılık oluşturur.

Prefabrik havuz inşa aşamasında farklı teknik ve prosedürler uygulanabilir. Bu da farklı fiyatlar çıkmasında bir etken olarak sayılabilir. Oval, kare, dikdörtgen gibi birçok seçeneği bulunur. Aynı zamanda modern üretim teknikleri sayesinde prefabrik havuz yapılacak alanın enine ve boyuna göre farklı tasarımlar yapılabilir. Havuz bronzlaşma çıkıntıları da yaptırılabilir. Havuz toprak altı ya da toprak üstü tercih edilebilir. Türlü kapasitelerde ve değişik boyutlarda birçok prefabrik havuz imal edilebilir. Çelik polyester ve panel havuz gibi farklı çeşitleri bulunur.

Tüm detaylı bilgi için 0553 905 35 10 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir