Çelik Savunma Sanayi Fabrikaları

İçindekiler

Çelik Savunma Sanayi Fabrikaları

Savunma sanayisi bir diğer adıyla silah endüstrisi, savunma alanında ihtiyaç duyulan silah, askeri araç-gereç gibi malzemelerin imalatının yapıldığı yerdir. Kendi sınırını belirlemiş olan ülkeler, refah seviyede kalmak ve devamlılıkları için bu sektöre ihtiyaçları vardır. İnsan gücünün yanı sıra kendilerini ve ülkelerini koruyabilecekleri araç-gereçlere sahip olmaları gerekir. Bu araç-gereçlerin üretimi savunma sanayilerinde yapılmaktadır. Her ülke kendi ulusal sermayelerine göre savunma sanayileri üretirler. Bu sektör gelişmiş bir ülkede ekonominin büyük ve önemli kısmını oluşturur. Bu sanayide insansız hava araçları, tank, helikopter, uçak, silah gibi savunma ürünleri üretirler. Bazı ülkeler yasak olmasına rağmen nükleer silah üreterek ülkeyi daha güvence altına almak istemişlerdir.

Günümüzde savunma sanayisi en gelişmiş olan ülkeler Amerika Birleşik Devleri ve İsrail`dir. Bu devletler hem ekonomik hem de siyasal anlamda gelişmiş olan ülkelerdir. Türkiye, Cumhuriyet`in ilanının ardından ekonomik olarak iyi bir dönemde olmadığı için kendi malzemelerini üretemeyip diğer gelişmiş ülkelerden alarak temin ediyordu. Ardından ASELSAN kuruldu ve Türkiye kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamaya başladı.

Savunma Sanayide Çelik Kullanımı

İlk çağda yaşayan insanlar kendilerini ve çevrelerini zararlı etmenlerden korumak için deri ve kürk gibi giysiler kullanmaktaydı. Herhangi bir yaralanma durumunda bu giysilerin koruma özelliği oldukça fazlaydı. İlk başlarda bu giysiler av hayvanlarının derisinin işlenmesiyle elde edilmiştir. Daha sonra saldırı silahlarıyla birlikte gelişerek yapımında kullanılan malzemelerin çeşitliliği ile ‘’balistik koruyucu yelek’’ ile adlandırılan özel giysiler üretilmiştir. Zırh malzemelerinin kullanım alanı insan vücudu ile sınırlı kalmamış, askeri ve sivil amaçlı alanlarda hava, deniz, kara, uzay araçlarında yaygın olarak kullanılmıştır.

Çelik Zırh Ve Özellikleri

Çelik, zırhların yapımında mermilerin darbesine karşı çatlama, kırılma, parçalanmaya karşı oldukça ve güçlü olduğu için kullanılmaktadır. Kullanılan çeliklerin yapısı dışı sert içi yumuşaktır. Bunun sebebi sert olan ilk yüzey darbeye karşı güçlüdür ve direncini düşürür. Yumuşak olan ikinci yüzey ise enerjiyi emerek hasarı minimuma indirir.

Çelik Savunma Sanayi Fabrikaları Özellikleri:

1.Zırh çelikleri genelde %30 değerinden az düşük karbonlu alaşımlardır.

2.Yapımında genellikle Ni, Cr, Mn ve Mo elementleri kullanılır.

3.Düşük karbon oranı ile üretim kolaylığı ve darbeye karşı dayanıklılık gibi özellikler sunar.

Tüm detaylar için 0553 905 35 10 ‘dan ya da 0216 421 35 10 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir