Prefabrik Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Güzel ve uygun fiyatlara bir ev yapma fikriniz var ise bu noktada en doğru tercih şüphesiz prefabrik evlerdir. Hem masraftan hem de işçilikten ve inşaattan uzak bu evler sayesinde hayaliniz olan eve kısa zaman içinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak toplumumuzda çok yaygın olmayan prefabrik evler hakkında birçok yanlış bilgi ve bilgi eksikliği mevcut. Bu noktada bir prefabrik ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir bilinmiyor. Bu yazımızda sizlere prefabrik ev alırken dikkat edilecek konuları A’dan Z’ye açıklıyoruz.

Prefabrik evler, yapı sektörü içerisinde birçok firma tarafından sunulan, müşteri kitlesi de günden güne artan bir alan. Prefabrik evlerin birçok iyi tarafı bulunuyor, sektörün hareketliliğinin sebebini de bu şekilde açıklayabiliriz.

Sökülüp tekrar kurulabilme özelliği, dış cephe yalıtımı ile son derece konforlu bir model sunması, istenilen tarzda tekrardan farklı bir noktada montajı gerçekleştirilebilir. Peki prefabrik ev alırken neler yapmak, hangi konulara dikkat etmek lazım?

Adım adım bakarsak ; 

Seçilen firmanın tecrübesi

Firma tecrübesi yapı sektöründe oldukça önemlidir. Prefabrik ev alırken markaya özellikle dikkat edilmesi gerekiyor, sonrasında bir problem yaşamamanız için alanında uzman kişilerle çalışan firmalar oldukça önemlidir.

Montaj süresi

Prefabrik evin yapım süresi genellikle tüm detaylar konusunda anlaşıldığı taktirde bir hafta ile on gün arasında değişmektedir, eğer fazla zaman kaybetmeden prefabrik evinize yerleşmek istiyorsanız bu anlamda tecrübeli ve işi geciktirmeyen firmaları seçmelisiniz.

Dış cephe yalıtımı

Prefabrik evler, normal betonarme yapılara benzer şekilde, konforlu bir yaşam için dört mevsim sizi rahatlatacak gerekli ses ve ısı yalıtımlarına sahiptir, prefabrik ev alırken yalıtıma dikkat edilmelidir.

Fiyatlar sizi aldatmasın,mutlaka alacağınız evde kullanılan malzemeleri görün ve markalarının öğrenin, malzeme kalitesi 100 m2 tek katlı bir evde fiyat farkını 20.000 TL’ye kadar çıkarabilir.
https://youtu.be/y78s0iS4d3E

İçindekiler

1- Firmanın üretici olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olun.

2- Firmanın yerini görüp yetkilileriyle görüşün ,konusunda uzman olup olmadıkları konusunda emin olun.

3- Çalışma şartlarını(sözleşmeyi) detaylı inceleyin ki iş bitiminde olumsuz süprizlerle karşılaşmayın.

4- Satış sürecinde sözlü aktarılan taahhütlerin sözleşmeye (yazılı metne) doğru aktarıldığından emin olun.

5- Satış hizmeti sonrasında üretim ve montaj aşamasında profesyonel ekiplere sahip olmasına dikkat edin,

6- Size sunduğu hizmetler dışında eviniz tamamlandıktan sonra bir problem yaşadığınızda firmada muhattap bulup gereken çözümlerin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi konusuna dikkat edin,

7- Kullanılan malzemelerde insan sağlığına zararlı herhangi bir madde olmamasına dikkat edin,

8- Deprem yönetmeliğine uygun yapılar olmasına dikkat edin,

*** Malzemelerin yangına karşı dirençli olması gibi dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır.

Prefabrik ev alırken ilk dikkat edilecek nokta tek katlı bir prefabrik ev mi yoksa çift katlı bir prefabrik ev mi alınacağıdır. Bu konuya karar verildikten sonra belediyeden bu doğrultuda onay ve izinler alınır. Diğer bir nokta ise evin büyüklüğüdür. İhtiyaçlarınız doğrultusunda metrekaresini belirterek ev almanız doğru bir adım olacaktır. Bunun yanı sıra evin iç planını da kontrol etmek ev alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir detaydır. Ayrıca diğer ve en önemli konulardan birisi prefabrik ev alırken çatı özelliklerini dikkate almalısınız. Çatı izolasyonunun doğru yapılıp yapılmadığına bakmalı bunun yanı sıra kullanılan ürünlerin kalitesini kontrol ederek çatının kalitesi hakkında firmadan ayrıntılı bilgi alarak seçiminizi yapmalısınız. Prefabrik evde diğer bir nokta ise duvarlardır. Duvarların kalınlığı kalitesi, izolasyonu bir prefabrik ev alırken dikkat edilecek en önemli hususlar arasında yer alır. Fiyat belirlemeleri de genel olarak bu yapının kalitesi ile doğru orantılı olarak ayarlanır. Duvar kalınlığı ideal boyutta olan ve dış cephesi korunaklı olan prefabrik evleri seçmeye özen göstermelisiniz. Tüm bunların yanı sıra ev içinde hazır olarak kullanılabilen alanlar dikkat çekmektedir. Prefabrik evlerin kiminin içi boş iken kiminde küvetten lavaboya tüm ev ihtiyaçları yer almaktadır. Bu noktada bununda hesabını yaparak hangisi daha uygun ve makul ise ondan yana tercihinizi kullanmalısınız. Son olarak ev alma aşamasında ruhsatı asla geri plana atmayın. Ruhsat ve izin işlemlerinin tam olarak uygunluğunu sağlayın ve o şekilde evinizi kurmaya başlayın.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir