Prefabrik Ev Hangi Arsaya Yapılır?

Prefabrik evler birçok kişinin hayali olmasına karşın, prefabrik ev hakkında bilgi eksikliğinden dolayı hayaller ne yazık ki her ertelenebilmektedir.  Evin yapım aşaması, evin nereleri yapılabildiği, bununla birlikte prefabrik ev hangi arsayı yapılır tüm bu konuları hakkında bilgi eksikliği olduğu için birçok kişi hayallerini erteleye bilmektedir.

Bu yazımızda sizler için tüm bu sorular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer prefabrik bir ev haliniz varsa ilk olarak arsa konusuna çözüm getirmeniz gerekmektedir. Arsa konusunu tamamladıktan sonra belediye ve gerekli ruhsat işlemlerinin ardından işin en kolay kısmına geçebilirsiniz. Bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi şüphesiz prefabrik ev her arsaya yapılabilir mi konusudur. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse prefabrik evler her arsaya yapılamaz. Bu noktada belediye ve kurumlarca kısıtlamalar bulunmaktadır. Prefabrik evler imarlı arsalara yapılabilmekte olup bunun dışında ki yerlere yapılması için belediyelerin tarlalar için %5 imarı olmalıdır. Arsa alım işlemleri yapılırken ilk olarak alanın muhakkak ki imar durumu öğrenilmelidir. Arsayı alarak sonrasında imar için başvuru yapmak belirli riskler taşır. Çünkü her alan için belediyeden imar izni çıkmamaktadır. Bu noktada prefabrik ev yaptırmak için arsa bakıyor iseniz ilk olarak imar durumunu öğrenmelisiniz. İmar durumu için ilgili belediyeye başvurmanız yeterli olacaktır. Bu noktada imarın yanı sıra alt yapı hizmetleri hakkında da bilgi alınmalıdır. Bölgede alt yapı hizmetlerinin olup olmadığını tespit etmek gerekmektedir. Bu noktada belediyenin hizmet alanlarına ve yeterliliğine bakmak cevaba ulaşmanız açısından yeterli olacaktır.

Birçok kişi tarafından merak edilen bir diğer konu ise tarla noktasında yaşanmaktadır. Tarlaya prefabrik ev yaptırılıp yaptırılamayacağı konusu birçok tartışmaya sebep olabilmektedir. Bu noktada tarlaya prefabrik ev yaptırmak için belirli şartların olması gerekir. Bu nokta da tarlaya bir ev yaptırmak için tarlanın muhakkak ki yola cephesi olması şarttır. Bu noktada belirli şartlarda izin sağlanmaktadır. Yola cepheli bir tarlada yüzde beşlik bir imar izni sağlanmakta olup şöyle ki 250 metrekarelik bir alana izin çıkmaktadır. Bu da bir prefabrik ev için yeterli ölçüleri taşımaktadır.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10

Prefabrik Ev Hangi Arsaya Yapılır?” yazısında 9 düşünce

 1. Fatma diyor ki:

  Slm prefabrik evlerde yan taraflardan kacar metre yer burakilmasi gerekiyor?100 metrekare terasiyla beraber 3+1 cift wc li olacak sekilde tek katli bir ev kaca mal olur

 2. halil karatay diyor ki:

  Merhaba site içinde bir arsam var kat irtifaklı .Bu arsama prefabrik ev yaptırmak istiyorum. Sitenin mimari projesine uygun yaptırabilirmiyim. Teşekkürler

 3. ferdi diyor ki:

  ankara-samsun yolu üzerinde (delice-hacı obası) 1.300 metre, ana yola cepheli bağ’a prefabrik yapılabilir mi acaba? prefabrik yapılmadan önce nerelerden izin almamız gerekir?

  • yonetici diyor ki:

   Merhabalar bu sorunuzu belediyeye sormanız gerekmektedir. Prefabrik evler hakkında detaylı bilgi için bize +90 553 905 35 10 ‘dan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir