Prefabrik Ev Özellikleri Nelerdir?

Bandırma Prefabrik Ev

Prefabrik evlerin kullanış ve teknik olarak iki farklı özelliği bulunmaktadır. Genelde sorulan prefabrik ev özellikleri nelerdir? Sorusu prefabrik evlerin teknik özellikleri ile ilgilidir. Teknik verilerden yola çıkarak oluşturulacak listede prefabrik yapıların pek çok özelliği yer almaktadır. Deprem şartları bu evler için yer alan teknik özelliklerden birisidir. Elbette prefabrik yapılar diğer pek çok yapıya göre deprem konusunda kullanıcısına çok daha sağlam ve zararsız bir yapı oluşturmaktadır. İklim şartları da yine prefabrik yapıların teknik özellikleri arasında yer almaktadır. Genel olarak ülkemizde satışa sunulan prefabrik evler 3. İklim bölgesi özellikleri dikkate alınarak inşa edilmektedir. Elbette bu konuda bölgeden bölgeye ayrıntı bakımından da bir takım farklılıklar oluşmaktadır.

Kar yükü değeri ya da rüzgar hızı değeri de prefabrik ev yapımı konusunda dikkate alınan özellikler arasında yer almaktadır. Prefabrik ev özellikleri nelerdir? Sorusu bakımından yapılan değerlendirmelerde dış duvar ısı yalıtım katsayısı ile iç duvar ısı yalıtım kat sayısı son derece önemlidir. Özellikle yoğun kış yaşanan bölgeler için ya da yaz ayları çok sıcak geçen bölgeler için bu şekilde yer alan teknik özellikler çok önemlidir. Ayrıca bu özelliklere kişisel isteğe bağlı olarak standarttan farklı olarak takviyeler de yapılmaktadır. Çatı ısı yalıtım kat sayısı da aynı şekilde özellikleri bulunan ve iklim özellikleri bakımından önem arz eden konular arasında yer almaktadır.

İç ya da dış paneller, panel birleşimleri ya da taşıyıcılar da prefabrik ev özellikleri nelerdir? Sorusu bakımından son derece önemlidir. Çünkü bu yapılar ile sağlanan özellikler dubleks prefabrik evlerin sağlamlığını oluşturmaktadır. Çatı sistemi ve yalıtımı, tavan kaplamaları, kapılar, iç ve dış kapılar, pencereler, pencere doğramaları ve merdivenler ya da boyalar gibi ayrıntılar da prefabrik evlerin teknik özellikleri arasında yer almaktadır. Elektrik tesisatının yanı sıra sıhhi tesisat ya da bu tesisat ile ilgili iç ve dış bağlantılar da teknik özellikler arasında yer almaktadır. Temel ve beton özellikleri de prefabrik evlerde gerekli olan ve geçerlilik sağlayan en önemli özelliklerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir