PREFABRİK EVLERİN YALITIMI NASIL OLMALIDIR ? YALITIM TÜRLERİ NELERDİR?

Yalıtım yaşadığımız alanlar için oldukça önemli ve bizim için hayat kolaylığı sağlayan bir işlemdir. İçeri girip çıkan ısı akışını engelleyip ısıtma soğutma gibi klima bedellerini minimum seviyeye indirerek masrafları azaltmanın yanında ses yalıtımı da sağlayıp ses kirliliği gibi durumlardan etkilenmenizi engeller.

Yalıtım nedir?

Yalıtım, yansıma ve soğurma yöntemiyle ısı kaybı ve ses akışını minimum seviyeye indirmek için yaşadığınız alana, çalışma alanınıza ya da daha birçok mekana yapılan bir işlemdir. Yapınızda eğer küçük çatlaklar, doldurulması gereken alanlar varsa bunlarla birlikte ulaşılması zor olan alanlarda dahil bir tür malzeme ile kapatılarak yapılan bir işlemdir.

Yalıtım nasıl çalışır?

Isı yapısı gereği sıcak alandan soğuk alana doğru akmaktadır. Bu yüzden de kış aylarında eğer yapınızda yalıtımınız yoksa içeriden dışarıya, yaz aylarında ise dışarıdan içeriye doğru bir ısı akışı olur ve bu sizin yaşam şartlarınızı kötü etkiler. Kışın fazla ısınma bedeli öderken yazın ise klima masrafı oluşturabilir. Yalıtım ise bu ısının sıcak alandan soğuk alana geçmesini yavaşlatma işlevi görür. Yazın mekana giren sıcak havayı kışın ise içeriden çıkan sıcak havanın gidişatını yavaşlatır.

Isı yalıtımı nedir?

Isı yalıtımı da içinde olacak şekilde birkaç yalıtım türü vardır. Masraflarınızı azaltırken size daha konforlu bir hayat sunan yalıtım ısı yalıtımıdır. Sıcak havanın mekanınıza giriş ve çıkışını yavaşlatarak evinizin ya da yalıtım yaptırdığınız herhangi bir mekanın kışın soğuk yazın ise çok sıcak olmasını önlemeye yardımcı olur. Ses yalıtımı olayı daha farklı olsa da sadece ısı yalıtımı işleminde de az da olsa içeriğinde ki malzemeler sebebiyle ses yalıtım işlemi görür.

Ses yalıtımı nedir?

Yapınızın iç ya da dış çeperinde uygulanan köpük ile sağlanan ses yalıtımı hayat kalitenizi arttırmaya yardımcı olur. Ses yoğun ortamda daha hızlı ilerlediği için köpükler arası boşluklarda sadece havanın varlığı sebebiyle yavaş ilerler. Çevrenizde ki gürültüye bağlı olarak yaptıracağınız malzemenin kalınlığına siz karar verirsiniz. Eğer çok gürültülü bir ortamda yaşayıp rahatsız oluyorsanız köpüğü kalın seçmenizi öneririz.

Peki biz prefabrik evlerde hangi yalıtım malzemesini kullanmaktayız ?

Biz prefabrik evlerde ya taş yünü ya da 16 dns yoğunluğunda eps strafor kullanmaktayız.

Teknik detaylarıda aşağıda bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir