Prefabrik Ev Çatı İzolasyonu Nasıl olmalıdır ?

Prefabrik Ev ÇATI İZOLASYONU NASIL OLMALIDIR ?

Herhangi bir prefabrik ev yaptığınız zaman bu evin en önemli yerlerinden birisi de çatısıdır. Bunun nedeni ise yapının temeli gibi çatısının da su, soğuk ve ısıya maruz kalmasıdır. Ama tabi ki yine yapının temeli gibi çatısı da düzgün şekilde yapılıp izolasyonu da en doğru şekilde yapılırsa bu dezavantajlar avantaja dönüşebilir. Çatı izolasyonu nasıl olmalı konusunu detaylı bir şekilde incelemeden önce isterseniz çatı izolasyonu nedir beraber bir inceleyelim.

Çatı izolasyonu nedir?

Çatı izolasyonu, kısaca tanımlamam gerekirse binayı güneşten, yağmurdan, doludan, kardan gibi doğal olaylardan korumak için yapılan, çatı henüz inşaat aşamasındayken yapılan bir koruma yöntemidir. Yapılmasının en büyük nedeni ise binayı sudan ve diğer etkenlerden koruyup binanın ömrünü uzatmaktır.

Çatı izolasyonunun faydaları nelerdir?

Çatı izolasyonu yapılırken en önemli nokta izolasyonun doğru yapılıp yapılmadığıdır. Doğru yapılan bir izolasyon bina ve binada yaşayan insanlar için çok büyük faydalar sağlarken yanlış yapılan bir izolasyon çok büyük sorunlar getirir. Çünkü yanlış yapılmış su yalıtımı demek geri dönüşü çok zor işlemleri beraberinde getirirken hem de ekstra maliyet demektir. Çatı izolasyonu için kullanılacak malzemenin çok iyi seçilmesi gerekmektedir. En önemli özelliği ise su geçirmez olmasıdır. Aynı zaman da uzun yıllar kullanılması da çok önemlidir bu yüzden seçilen malzeme mevsimlerden etkilenmeden kardan, sıcaktan ve yağmurdan minimum seviyede zarar görüp uzun yıllar kullanılabilmelidir.

Prefabrik Evlerde Çatı izolasyonunda hangi seçenekler vardır ? 

1- Trapez Sac + Metal Kiremit Sac Çatı izolasyon uygulaması ;

Bu uygulamada çatıda 10 cm lik mineral yünü kullanılmakta ve çelik çatının üzerine aşıklara trapez ya da metal kiremit sac vurulmaktadır.

2- Osb + Membran + Trapez Sac Çatı izolasyon Uygulaması

Bu uygulamada çatıda 10 cm lik mineral yünü kullanılmakta ve çelik çatının üzerine osb + membran vurulmaktadır (bu osb + membranın amacı binanın su izolasyonunu sıfıra indirgeyip çatıda ki yağmur sesi gibi sesleri eve vermemesini sağlamaktadır) ve aşıklara trapez ya da metal kiremit sac vurulmaktadır.

3- Sandviç Panel Uygulaması Çatı izolasyon Uygulaması

Çatıda kullanılan sandviç panel uygulaması ise en iyi izolasyonu sağlamaktadır sandviç panel çatı izolasyonunu en iyi seviyeye getirmektedir.
O yüzden imkan dahilinde sandviç panel kullanmak en doğru tercihtir.

Çatı izolasyonu nasıl yapılır?

Örnek üzerinden bunu anlatmam gerekirse metal kiremit uygulanacak bir yapıda daha inşaat halindeyken kiremitin altına serilip sabitlenen osb + membran ile izolasyon yapılabilir. En önemli nokta membranın ya da başka bir su geçirmez malzeme kullanılacaksa o malzemenin delinmeden dikkatli bir şekilde sabitlenmesidir. Özellikle bacaların olduğu alanlarda, eğri ya da kıvrımlı alanlarda dikkatli bir şekilde yapılması çatı izolasyonu için çok önemlidir. Çünkü daha önce bahsedildiği gibi doğru yapılmayan bir izolasyon çok büyük sorunlara yol açmaktadır.

Membran nedir?

Membran çatı izolasyonunda en çok tercih edilen, su geçirmez yapısı olan bir malzemedir. Ama dediğimiz gibi malzeme ne kadar önemliyse malzemenin uygulanması da bir o kadar önemlidir.

Prefabrik evler hakkında tüm detaylar için 0553 905 35 10 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir