YEŞİL BİNA NEDİR? Prefabrik Ev Yeşil Binamıdır ?

Teknolojinin ilerlemesi, sanayinin gelişmesi, hava kirliliği, küresel ısınma gibi sayabileceğimiz yüzlerce neden sebebiyle son yıllarda iklim kriziyle karşı karşıyayız. Yeşil binalar ise iklim kriziyle baş etmemizin ufacık bir adımıdır. Tabi ki bunu kent yaşamına adapte ettiğimizde bu ufacık adım sürdürülebilir kocaman bir yönteme dönüşmektedir. Peki neymiş bakalım bu yeşil bina.

Yeşil bina nedir?

Yeşil bina, çevresine olumsuz etkisi çok az olan, sürdürülebilir yaşam üzerine kurulmuş, bakım maliyeti düşük, kaynakları olabilecek en verimli şekilde kullanan bir inşaat yöntemidir. Bu yapılar en yüksek LEED sertifika standartlarını karşılayacak şekilde inşa edilirler. Bu sertifikaya sahip yapılar çok daha az enerji ve su harcarlar, sera gazı emisyonlarını azaltır. Ayrıca ekonomik bakımdan da tasarruf sağlar. Yeşil binalar sadece bina içinde değil etrafında ki kaynakları da bozmamalıdır. Etrafında ki doğal çevreye de zarar vermemesi gerekmektedir. Bu özellikleri karşılayan hastane, okul, konut, alışveriş merkezi, ofis gibi bütün yapılar yeşil bina olarak geçer.

Yeşil bina özellikleri nelerdir?

Toplumda yeşil bina oluşturmanın maliyetli olacağına dair söylentiler vardır ama bunlar doğru değil aksine yeşil binalar birçok açıdan tasarruf sağlarlar. Yapının anlık değil ömür boyu var olma maliyetini azaltıp çevresel ayak izini de önemli derecede düşürür. Yeşil binaların diğer özelliklerinden bahsetmem gerekirse yeşil binalarda ki buhar bariyeri ile nemi uzak tutarak binayı çok daha serin hale getirir. Bu sayede klima vb elektrikli sistemlerin kullanımını azaltıp elektrik masrafını azaltır. Benzeri bir durum da kış için geçerlidir. Kışın ise tam tersi mekanın daha sıcak olmasını sağlayıp doğalgaz masraflarını oldukça azaltır. Su ve enerji masraflarını azaltırken biyoçeşitliliği ve ekosistemi korur. Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanır. Kirliliği ve atıkları azaltırken mazemelerin tekrar kullanılması sağlamak için önlem alır. Tasarımda ve inşaasında değişen çevre göz önünde bulundurulur ve değişen çevreye uyum sağlar. Maliyeti oldukça düşürür ve kullanıcı verimliliğini arttırır. İçinde bulunacak insanların ve çevresinde ki insanların yaşam kalitesini arttırır. Sizi düşünerek sağlığınızı ve konforunuzu arttırır.

Prefabrik evler çelik evler ve tiny houselar da bakım maliyeti düşük aynı zamanda bizim kullandığımız ürünlerde hiç bir kanserojen madde olmadığından sağlığa bir zrarı yoktur bu sayede prefabrik evler yeşil binalardır.

Tüm prefabrik ev ya da çelik evlerimiz için +90 553 905 35 10 ‘dan (whatsapp & viber) ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir