Taş Yünü ve Cam Yünü Arasında ki Farklar Nelerdir ?

TAŞ YÜNÜ VE CAM YÜNÜ ARASINDA Kİ FARKLAR NEDİR?

Yalıtım denildiğine akla ilk gelen yalıtım malzemelerinden olan taş yünü ve cam yünü farklarına gelmeden önce bu iki malzemeyi yakından bir inceleyelim.

Taş yünü nedir?

Taş yünü volkanik kayaçların ayrışmasından elde edilen minerallerin yüksek sıcaklıklarda eritilip bir araya gelmesiyle oluşturulan bir elyaf türüdür. Yani adından da anlaşıldığı üzere taşlardan üretilen bir yündür. Ama doğada bulunan her taştan üretilemez. Mineral bakımından oldukça zengin olan volkanik kayaçlardan üretimi mümkündür. Kalitesi, uygulama kolaylığı, dayanıklılığı gibi sebeplerden ötürü sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Taş yünü uygulandığı yapılarda ses, ısı ve yangın yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır. Özelliklerine baktığımız zaman ise sağlam, dayanıklı, fiziksel halini ve şeklini muhafaza edebilen, sıcaklık ve nemden etkilenmeyen bir yapıya sahiptir.

Cam yünü nedir?

Cam yünü yüksek sıcaklıklarda eritilen silis kumunun eritilmesinden oluşan bir elyaf türüdür. Lifli bir görüntüye sahip olan cam yünü lifli bir yapıya sahiptir. Piyasada plakalar halinde bulunan oldukça kullanışlı bir üründür. Uygulama açısında lifli yapısı sayesinde yırtılma yapmaz ve fire vermez. Çok hafif bir malzeme olduğundan taşıması ve uygulanması oldukça kolay bir malzemedir. Yine taş yününde olduğu gibi ses, ısı ve yangın yalıtımı sağlamaktadır. Farklı kullanım şekilleri vardır örneğin bir tarafı alüminyum folyo ile kaplanmış cam yünleri çatılarda merteklerin arasında kullanılmaktadır. Diğer adı cam pamuğu olan bu malzemenin birçok kullanım alanı vardır.

Taş yünü ve Cam yünü arasında ki farklar şunlardır ;

1- Taş yününün dayanabildiği sıcaklık cam yününe göre çok daha yüksek olduğu için farklı yalıtım alanlarında kullanılabilmektedirler.

2- Taş yünü cam yününe göre daha ağır bir malzemedir.

3- Taş yününün kullanımı cam yününe göre daha kolaydır.

4- Cam yünü camdan üretilirken taş yünü volkanik kayaçtan üretilir.

5- Taş yününün ısıl geçirgenlik direnci cam yününe göre daha fazladır.

6- Taş yünü cam yününe göre daha yoğun bir malzemedir.

7- Cam yünü Taş yününe göre daha uygun fiyatlıdır.

8- Taş yünü cam yününe göre suya ve neme daha fazla dayanıklılık gösterir.

9- Cam yünü taş yününe göre daha düşük yanma sıcaklığına sahiptir.

10- Taş yünü cam yününe göre çok daha iyi ses yalıtımı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir